HABER

Öğrenci kavgası etnik gerginliğe dönüştü

Lise öğrencileri arasında çıkan ve ailelerin de karışmasıyla etnik gerginliğe dönüşen kavganın yaşandığı Kazanlı mahallesindeki Kürt kökenli vatandaşlar, çocuklarını bugün okula göndermediler.

Öğrenci kavgası etnik gerginliğe dönüştü

MERSİN (İHA) - Dünkü gerginliğin ardından büyük bölümü Arap kökenli vatandaşlardan oluşan Kazanlı'da bugün tam bir sükunet hakim. İnsanlar hiçbir şey olmamış gibi işleriyle uğraşırken, polis ekipleri ise bölgedeki güvenlik önlemlerini sürdürüyor. Kavganın yaşandığı Kazanlı Lisesi önünde de bu sabah saatlerinden itibaren çevik kuvvet polisleri görevlendirildi. Polisler, yaşanabilecek bir olumsuzluğa karşı hazır beklerlerken, öğrencilerle sohbet ederek gerginliği azaltmaya çalıştılar. Polis merkezinde görevli polisler de sık sık bölgede devriye gezdi.

Bu arada, dünkü kavganın çıkış noktası olarak görülen Kazanlı Lisesi'ndeki öğrenciler, bugün Kürt kökenli öğrencilerin okula gelmediğini söylediler. Kazanlı Lisesi'nde yaklaşık 60 Kürt kökenli öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden öğrenciler, bu sabah bu öğrencilerden hiçbirinin okula gelmediğini belirttiler. Öğrenciler, 2 öğrenci arasında çıkan küçük bir kavganın, alilerin de karışmasıyla bu hale geldiğini belirterek, "Aslında olay çok küçüktü. Büyükler karışmasaydı böyle olmayacaktı. Biz hepimiz burada kardeşiz ve ayrım yapmıyoruz. Okula gelmeyen bu arkadaşlarımızın gönül rahatlığı ile okula gelmelerini istiyoruz" dediler.

Bu arada Akdeniz Belediyesi eski başkanlarından Kenan Yücesoy da Kazanlı'ya gelerek, kahvehanelerde vatandaşlarla görüştü. Halkı sağduyulu olmaya çağıran Yücesoy, "Bunlar tasvip etmediğimiz olaylar. Ülkemizde maalesef çeşitli oyunlar oynanmakta. Bu oyunlara alet olmamamız gerekir. Mersin, Türkiye'nin göz bebeği. Akdeniz ilçesi de bir laboratavuar gibidir. Her ırk ve mezhepten insanın birlikte yaşadığı yerdir burası. Biz Akdeniz'de açılımı zaten 40 yıldır uyguluyoruz. 40 yıldır kardeşçe yaşıyoruz. Hiçbir provokosyona, tahrike kapılmayın. Bizler hoşgörülü insanlarız. Bu ufak tefek meselelerin büyütülmemesi gerekir" diye konuştu.

Geri Dön