Öğrenciler ayrımcılık mağduru

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, her dört göçmen kökenli öğrenciden biri ayrımcılığa uğradığını düşünüyor.

Öğrenciler ayrımcılık mağduru

Araştırmada ayrımcılığın, okul başarısını olumsuz etkilediği vurgulandı. Berlin'de bulunan Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi'nin yaptığı araştırma, göçmen kökenli gençlerin ayrımcılık sorunuyla karşı karşıya kaldığını ortaya koydu.

Araştırmanın sonuçlarına göre, Almanya'da orta ve yüksek öğrenim gören her dört göçmen kökenli öğrenciden biri eğitim alanında ayrımcılığa uğradığını düşünüyor.

Engelliler ve eşcinseller de mağdur

Göçmen kökenliler, engelliler, eşcinseller gibi ayrımcılıkla daha sık karşılaşan gruplarla ilgili hazırlanan 450 sayfalık rapor, diğer ‘dezavantajlı' grupların da ayrımcılık mağduru olduğunu gözler önüne serdi. Buna göre, araştırmaya katılan engellilerden yüzde 6'sı dışlanma ve mobing (yıldırma) ile karşı karşıya kaldığını ifade ederken, eşcinsel öğrenciler de sık sık hakarete uğradığını dile getiriyor.

Ayrımcılığın etkilerine de dikkat çekilen raporda, ayrımcılığın eğitim hayatındaki başarıyı düşürdüğü ve ayrımcılıkla karşılaşan kişilerin performansı ve çalışma motivasyonunu da azalttığı belirtiliyor.

Almanya'da iş ve eğitim yaşamındaki dezavantajların ilk kez bu denli kapsamlı bir şekilde incelendiğini kaydeden Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Müdürü Christine Lüders, iş ve eğitimin ayrımcılığın meydana gelebileceği merkezi alanlar olduğunu belirtti. Bu alanların aynı zamanda fırsat eşitliğinin sağlanması ve çeşitliliğin artırılması bakımından önemli fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Lüders, ayrımcılık mağdurlarına olabildiğince hızlı şekilde yardım edilebilmesi için lise ve yüksek okullarda danışma merkezleri kurulmasını talep etti.

Raporun Federal Meclis'e de sunulması bekleniyor.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa, AFP, BÖ/HS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler