HABER

Öğrenciler bursu aldı hocalar 'da Vinci'

Öğrenciler bursu aldı hocalar 'da Vinci'

Öğrenci listesine "öğrenci" gibi girip Avrupa'yı gezdiler

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi'nin maddi desteğiyle yürütülen "Leonardo da Vinci Hayatboyu Öğrenme Hareketlilik Projesi" kapsamında Almanya, Hollanda, Slovakya ve Litvanya'ya düzenlenen mesleki eğitim gezisine, 1 ilçe müdürü, 1 okul müdürü ve 1 müdürlük memurunun kendilerini "öğrenci" gibi göstererek katıldıkları ortaya çıktı.

Habertürk'ün haberine göre; Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nın (Ulusal Ajans) yürüttüğü "Leonardo da Vinci Hayatboyu Öğrenme Hareketlilik Projeleri" kapsamında, Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'nden 30 öğrencinin Almanya, Hollanda, Litvanya, Slovakya ve İngiltere'ye 3 haftalık mesleki eğitim gezisine gitmesi, AB Bakanlığı'nca uygun bulundu. Kadirli'den 15- 30 yaş aralığında mesleki eğitim merkezlerine devam eden 30 öğrenci, bu ülkelere giderek oralarda kendi meslekleriyle ilgili eğitimi yerinde inceleyecekti. Mesleki eğitimde görev yapan 5 öğretmen de refakatçi sıfatıyla gruplara yerleştirildi.

856 EURO HARÇLIK

Öğrenciler gibi öğretmenlerin de masraflarını Ulusal Ajans ödeyecekti. Refakatçi öğretmenler ve öğrenciler için kişi başı 856 Euro cep harçlığı verildi. 5 ülkeyi kapsayan 9-30 Ekim 2011 tarihleri arasındaki 21 günlük gezinin uçak ve konaklama masrafları ise döndükten sonra Ulusal Ajans'a rapor halinde bildirilecek, ajans da masrafları inceleyip fondan karşılayacaktı. Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Ali Said Çalışkan imzasıyla valiliğe gönderilen liste, Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç tarafından onayladı. Ancak listede yer alan ilginç bir ayrıntı gözlerden kaçtı. Kadirli Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canpolat, Prof. Dr. Halet Çamlıbel İÖO Müdürü ve Öğretmenevi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çiftçi ile İlçe Milli Eğitim memurlarından Esra Garip'in adı da "öğrenci" listesinde yer aldı.

İNCELEME BAŞLATILDI

Ortalama 50'li yaşlarda olan müdürler, 20'li yaşlardaki öğrencilerin listesine konuldu. 1958 doğumlu Mutlu Canbolat ile 1977 doğumlu memur Esra Garip Almanya'ya giden öğrencilerin listesinde yer alırken, 1968 doğumlu Hasan Çiftçi ise Slovakya ile Litvanya listesine konuldu. Avrupa ülkelerine şimdiye kadar 370 milyon Euro'luk fon desteğiyle 250 bin kişiye gönderen Ulusal Ajans konuyla ilgili inceleme başlattı. Ulusal Ajans yetkilileri "Bu kişilerin hangi kaynaktan destek alarak gittiklerini veya niye 'öğrenci' yazıldıklarını bilmiyoruz. Listede 'öğrenci' sıfatıyla yer almaları Başkanlığımızın bilgisi ve ilgisi dışındadır. Fon talepleri reddedilecek" dedi.

"ŞEHVEN ÖĞRENCİ YAZILMIŞIZ"

Prof. Dr. Halet Çamlıbel İÖO Müdürü ve Öğretmenevi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çiftçi, geziye katılma gerekçesini şöyle anlattı: "Ulusal Ajans ödemeleri kişi bazında yapıyor. Proje kapsamında gidenler ve proje kapsamında olup da kendisi gidenler var. Biz kendi imkânlarımızla gittik. Ulusal Ajans, bizim için ödeme yapmadı. O tarihlerde görevli izinli sayılma için valilik onayında kolaylık olabilmesi için düşünülmüştür. Sehven öğrenci diye yazılmış, art niyetimiz yok."

"MASRAFLARIMIZI KENDİMİZ KARŞILADIK"

Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canpolat, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Proje kapsamında mesleki eğitime kayıtlı öğrencilerle birlikte gittik. Ülkeleri gezdik, 12-13 gün kaldık. Listede öğrenci yazıldığımı bilmiyorum.Masraflarımızı, kendimiz karşıladık. Refakatçı olarak giden öğretmenlerin masrafını devlet karşıladı. Bu gezilerin faydası olduğuna inanıyorum."

Geri Dön