HABER

Öğrencilerde sigara alışkanlığı artıyor

Araştırma, Türkiye'de 13-15 yaş arasındaki öğrenciler arasında sigara alışkanlığının arttığını ortaya koydu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) tarafından 190 ülkede yapılan araştırma, Türkiye'de ilköğretim ikinci kademe ve lise öğrencileri arasında sigara kullanma alışkanlığında artış olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, Türkiye'de 13-15 yaş arasındaki öğrenciler arasında sigara alışkanlığının arttığını ortaya koydu.

Buna göre, 2003 yılında gerçekleştirilen I. Küresel Gençlik Tütün Araştırmasında bu yaş grubu öğrencilerde saptanan yüzde 6.9'luk sigara içme oranının son araştırmada yüzde 8.4'e çıktığı belirlendi.

Beş yıl önceki araştırmaya göre erkek öğrencilerin yüzde 9.4'ü, kızların ise yüzde 3.5'i sigara kullanırken, son çalışma bu yaş grubundaki erkek öğrencilerin yüzde 10.2, kızların ise yüzde 5.3'ünün sigara alışkanlığı olduğunu gösterdi.

Araştırmaya katılanlardan yüzde 29.6'sı ''sigara içmeyi denediğini'', hiç sigara içmemiş olanların yüzde 10.2'si ise ''önümüzdeki yıl içmeye başlayabileceğini'' ifade etti. Bu oran 2003 yılında yapılan araştırmada yüzde 7.0 idi.

Çalışma sonucunda, sigara içen öğrencilerden yüzde 30.5'inin buna 10 yaşından önce başladığı da ortaya çıktı. Bu oranın erkeklerde yüzde 31.6, kızlarda yüzde 31.7 olduğu görülürken, özellikle kızlar arasında 10 yaşından önce sigaraya başlayanların oranının arttığı belirlendi. 2003 yılında gerçekleştirilen I. Küresel Gençlik Tütün Araştırmasında 13-15 yaş grubu kız öğrencilerde bu oran yüzde 23.7 olarak saptanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön