HABER

Öğrencilerin göz sağlığına dikkat

Yeni okula başlayacak olan çocukların mutlaka göz taramasından geçirilmesini isteyen uzmanlar, sorunlu olanların tedavi ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Öğrencilerin göz sağlığına dikkat

Göz Doktoru Hüseyin Mirkelam, anaokulları ve ilköğretim birinci sınıflara yeni başlayacak olan öğrencilerin göz taramasından mutlaka geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Sağlıklı bir eğitim için öğrencilerin net ve iyi görebilmesi şarttır. Sınıf öğretmenlerinin yeni öğrencilerini göz taramasından geçirmesi gerekir. Göz sorunu bulunan öğrencilerin sağlıklı eğitim alması imkansızdır. Bu konuda öğretmenlerimize büyük görev düşüyor" dedi.

Göz rahatsızlığı olan çocukların tespit edilerek gerekli önlemlerinin alınmasının, bireyin başarılı bir eğitim sürecine girmesini sağlayacağını ifade eden Mirkelam, "Aksi halde göz sorunu bulunan çocuklar özellikle tahtayı göremeyince anlatılanları anlayamayacak, zaman içerisinde sıkılarak okuldan soğuyacaktır. Veliler, çocuğun görme sorununu genel olarak fark edemiyor. Bunu ancak sınıf öğretmeni sınıf içerisinde uygulayacağı birkaç basit uygulamayla tespit edebilir. Sorunlu öğrencilerin acilen bir uzmana gönderilmesinde büyük fayda olacaktır. İyi gören çocuk, eğitim alanındaki verilenleri iyi kavrayabilmesi demektir" şeklinde konuştu.

Mirkelam, görme sorunu olan çocuklarda anlama ve algılama sorununun da normalin çok altında olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler