HABER

Öğretim üyelerine dil sınavı engeli

Türkiye'de 7-8 bin öğretim üyesinin, dil sınavını başaramadıkları için doçent veya profesör olamadıkları bildirildi.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, ''Dil sınavına 3-5 kez, 10 kez girip de geçemeyen öğretim üyesi var. Bu Türkiye'nin ciddi bir sorunu'' dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadim Öztürk, bir toplantıda ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'a Üniversitelerarası Kurul Yabancı Sınavı'nın (ÜDS) Almanca sorularının ''çok ağır'' olduğundan yakındı.

Aynı zamanda Buca Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Öztürk, bu sınava 10 yıldır girdiğini ancak bir türlü başarılı olamadığını dile getirerek, ''Ben bu süre içinde üç fakülte bitirebilirdim. Birçok işimin yanında buna zaman ayırıyorum ama bir türlü geçemedim. Bu beni kahrediyor'' dedi.

Bunun üzerine Yarımağan, ''Fransızca da zor. Ben de 10-12 senedir Fransızca'dan geçemeyen biliyorum'' karşılığını verdi. Yarımağan, bu konunun önemli bir sorun olduğunu vurgulayarak, ancak sınavlarda seviyeyi düşürmeyi de doğru bulmadığını kaydetti.

Öztürk'ün yakınmasının sürmesi üzerine Yarımağan, ''Türkiye'de sizin gibi 7-8 bin kişi var. Bu kişilere bu sınavı geçmeleri için imkan tanınmalı. Ben YÖK'e önerdim. Artık kurslar mı düzenlenir, yurt dışına mı gönderilir...'' diye konuştu.

Yarımağan, diyalog sırasında Öztürk'e, bu konuda Almanca sınavını hazırlayanlar ile konuşacağı sözünü verdi.

-''BU KUŞAĞIN DİLLERİ YETERSİZ''-

Daha sonra AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yarımağan, Türkiye'de bu durumda 7-8 bin öğretim üyesi bulunduğunu yineleyerek, şunları kaydetti:

''Bu öğretim üyeleri sınavlara girip girip çıkıyorlar. Çoğu ya yardımcı doçent, doçent olamıyor ya da doçent, profesör olamıyor. Dil sınavını geçemiyorlar. ÜDS'yi veya KPDS'yi geçmeleri lazım. Dil sınavına 3-5 kez, 10 kez girip de geçemeyen var. Bu, Türkiye'nin ciddi bir sorunu.

Bu kuşağın dilleri yetersiz. Eğitimin içinde oldukları için de artık dille uğraşmıyorlar.

Ben YÖK'e şunu önerdim, 'bir proje geliştirin mesela bir sömestr ders vermesinler ve bunları bu süre içinde ya yurt dışına gönderelim ya burada kurslar açalım da dil sınavını başarsınlar'. Onlar da düşünüyorlar. Henüz somut bir adım atılmadı ama burada bir sorun var. Onlar bu mesleği seçmişler. Türkiye'nin öğretim üyesine ihtiyacı var. Yurt dışına yeni eleman gönderiyoruz ama mevcutları da kurtaralım.''

''Sınavdaki soruların zor olduğuna katılıyor musunuz?'' sorusuna Yarımağan, ''Kolay değil ama çözüm seviyeyi düşürerek bunları geçirmek de değil. Seviye aynı gidiyor. Bazıları zorlaştığını iddia ediyor ama zorlaşmadı'' karşılığını verdi.

-''İNAT ETTİM''

Öztürk de AA muhabirinin sorusu üzerine, 10 yıldır ''hiç kaçırmadan'' ÜDS'de Almanca sınavına girdiğini belirtti. Kendi alanının İngiliz Dili Eğitimi olduğunu, ancak doçentliğe yükselebilmek için bu dilden başka bir dilde sınava girmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, Almanca sınavına da bu nedenle girdiğini anlattı.

Almanca sınavında başarı oranının Türkiye'de yüzde üç düzeyinde olduğunu ileri süren Öztürk, ''İnat ettim. Bu kadar emek verdim vazgeçmek istemiyorum. Ben kararlıyım, emekli oluncaya kadar kararlıyım. Başarı oranını yüzde 1'e de düşürseler bu başarı belgesini alacağım'' diye konuştu.

AA

Geri Dön