Öğretmenin çayına fare zehiri

Osmaniye'de bir ilköğretim okulunda meydana gelen zehirlenme olayının nedeninin bir öğrenci olduğu anlaşıldı. Geçtiğimiz günlerde öğretmeninden dayak yediği ve bu nedenle intikam duygusu beslediği iddia edilen bir öğrencinin, öğretmenlerin içtiği çaya zehir attığı belirlendi.

Edinilen bilgiye göre sabah saatlerinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğretmenleri, teneffüs saatinde çaycının getirdiği çayları içti. Bir süre sonra çaydanlığı temizlemek isteyen kantin görevlisi, çaydanlığın içinde yabancı maddeler bulunduğunu gördü. Yabancı maddelerin çay içilmeden önce çaydanlığa konulduğu düşüncesi ile 17 öğretmen ve bazı sivil çalışanlar, veliler ve 2 öğrenci olmak üzere çaydan içen toplam 23 kişi, hemen hastaneye kaldırıldı. Burada kan numunesi alınarak, serum takılan öğretmenler ve diğer vatandaşlar, bir süre gözlem altında tutuldu. Herhangi bir hayati tehlikesi bulunmadığı anlaşılan şahıslar daha sonra taburcu edildi.

Bu arada olayın polise yansıması üzerine okulda geniş çaplı soruşturma ve inceleme yapıldı. Güvenlik güçleri, olayla ilgili olarak 2 öğrenciyi gözaltına aldı. İddiaya göre 8. sınıf öğrencisi U.D. (14), geçtiğimiz günlerde bir öğretmeninden dayak yemesini hazmedemedi. Arkadaşı E.Ç.'yi (15) gözcü olarak kullanan U.D., fare zehri olduğu tahmin edilen maddeyi, çaycının olmadığı bir sırada çaydanlığa boşalttı. Ancak çaydanlıkta dem olmaması olası bir faciayı önledi. Çaydanlığı temizlemek için boşaltan çaycı, çaydanlıktan çıkan yabancı maddeleri görünce, durumu okul idaresine bildirdi. Okul idaresi de olası bir riske karşı, çaydan içenleri Osmaniye Devlet Hastanesi'ne kaldırdı.

Olay ucuz atlatılırken, çaydanlıktan çıkan yabancı maddelerin tahlil için Ankara'ya gönderileceği, gözaltına alınan 2 öğrencinin ise adliyeye sevk edileceği bildirildi.