OKS ve DPY-B'ye başvurular yarın başlıyor

OKS ve DPY-B'ye başvurular yarın başlıyor

ANKARA (ANKA) - İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı ve bu yıl sonuncusu yapılacak Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na (OKS) ve Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk (DPY-B) Sınavı başvuruları yarın başlıyor.

Başvuru süresi 28 Mart'ta sona ererken, sınav 8 Haziran 2008 Pazar günü saat 10.00'da yapılacak. 2008-2009 öğretim yılında fen Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen, Anadolu meslek, Anadolu teknik, Anadolu imam-hatip, sosyal bilimler liseleri ve sağlık meslek liselerinde öğrenim görmek isteyenlerin katılacağı OKS'ye başvurular yarın başlayacak. Polis kolejinde öğrenim görecek öğrenciler ile Türkiye Özel Okullar Birliği'ne bağlı merkezi sistem sınavıyla öğrenci alan özel okulların öğrencileri ve parasız yatılı okumak isteyen 8. sınıf öğrencileri de bu sınava başvuracaklar. OKS başvuru kılavuzu da Milli Eğitim Bakanlığı'nın "'www.meb.gov.tr"' adresinden yayınlanırken, başvurular 28 Mart 2008 Cuma gününe kadar yapılabilecek.

Resmi fen liselerine başvurmak isteyen adaylarda Türkçe matematik ve fen bilgisi derslerinin ağırlıklı ortalamasının en az 4.00 olması şartı aranırken, sosyal bilimler lisesine başvuracak adaylardan da Türkçe, matematik ve sosyal bilgisi derslerinin ağırlıklı ortalamasının en az 4.00 olması isteniyor.

-SINAV ÜCRETİ 20 YTL-

OKS, DPY-B ve Polis Koleji Aday Tespit Sınavı'na başvuracak adayların 20 YTL sınav ücretini 10- 28 Mart 2008 tarihleri arasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O veya Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden "Kurumsal Tahsilât Programı" aracılığıyla yatırmaları isteniyor. Adaylar, ayrıca başvuru döneminde okul müdürlüğüne, kırtasiye, internet, fotokopi giderleri için okul aile birliği makbuzu karşılığında 2 YTL ödeyecekler. Sınav ücreti 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu kapsamına giren adaylardan ise alınmayacak.

-BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?-

Veliler, adayın T.C. kimlik numarasıyla bankaya sınav ücretini yatıracaklar. Sınav ücreti yatırılan adaya ait banka dekontu okul müdürlüğüne teslim edilecek ve başvuru çıktısı alınacak. Adaylar, OKS ile birlikte DPY-B veya Polis Koleji Aday Tespit Sınavı'na başvuruda bulunacaksa; başvuru ekranından katılmak istediği sınavları işaretleyecek, bilgilerini kontrol edecek ve okul müdürlüğü elektronik onaylama yapacak. Onaylanan başvurunun 2 nüsha çıktısı alınacak. Alınan çıktılar imzalandıktan sonra biri veliye verilecek. Açık İlköğretim Okulu öğrencileri ise başvuru yapabilmek için bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra Açık İlköğretim Okulu müdürlüğüne dilekçe ile müracaat etmesi gerekiyor. Sınav giriş belgeleri ise 29 Mayıs 2008 tarihinden itibaren adaya teslim edilecek. 8 Haziran 2008 Pazar günü saat 10.00'da başlayacak olan OKS ise 120 dakika sürecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler