Oktay futbolu bıraktı

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un eski futbolcusu Oktay Derelioğlu, bir süredir forma giydiği Fatih Karagümrükspor'da futbola veda etti.

Bir süredir TFF 2. Lig takımlarından Fatih Karagümrük'te forma giyen eski A milli takım oyuncusu Oktay'ın, kısa bir süre sonra jübile yapmadan kramponlarını astığı öğrenildi.
Böylece 33 yaşında futbola veda eden Oktay; 16 yıl içerisinde toplam 15 takımda forma giymiş oldu. Derelioğlu'nun forma giydiği takımlar şöyle:
Trabzonspor, Beşiktaş, Siirt JET-PA, Gaziantepspor, Fenerbahçe, Samsunspor, Akçaabat Sebatspor, Sakaryaspor, Diyarbakırspor, İstanbulspor, Yalovaspor, Fatih Karagümrük, İspanya'nın Las Palmas, Almanya'nın FC Nurnberg ve Azerbaycan'ın Hazar Lankeran.

"Jübile eskiden vardı" Oktay, jübile yapmadan ayrılmasını, "Jübile herhalde eskiden vardı. Şimdi öyle jübile yapan yok gibi, ama insan tabii ki hatırlanmak ister. Yaklaşık 15 yıl hizmet verdim Türk futboluna. Jübile yapmadığım için kimseye kırgın değilim" şeklinde açıkladı.

"İdolüm Denizli" Futbol kariyerine teknik direktör olarak devam edeceğini anlatan Oktay, "Yabancılardan ise Zico'yu çok beğeniyorum. Zico mantalite olarak çok iyi. Dışardan baktığımda çok iyi bir teknik direktör. Ancak benim için Mustafa Denizli'nin çok özel bir yeri var. İdolüm Mustafa Denizli" diye konuşurken; Ertuğrul Sağlam, Bülent Uygun ve Abdullah Avcı'yı da başarılı bulduğunu söyledi.

"Beşiktaş'ın yaşayan efsanesiyim" Futbol yaşamının büyük bölümünü kapsayan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor takımlarında başarılı olduğunu anlatan Oktay, "Futbol hayatımda Beşiktaş'ın benim için önemli bir yeri var. Beşiktaş'ta yıldız oldum, bir takım yerlere geldim ve milli takıma seçildim" dedi.

Beşiktaş'ta çok önemli şeyler yaptığını kaydeden Oktay, şunları söyledi:
"Beşiktaş'ın hala Avrupa'da en çok gol atan futbolcusuyum. Şu an yaşayan efsanesi gibi bir pozisyondayım. Beşiktaş forma altında en çok milli takımda gol atan oyuncu benim. Beşiktaş'ta daha uzun yıllar oynamalıydım. Sonuçta kimse zorla Beşiktaş'tan kovmadı. Kendi isteğimle hatalı karar vererek ayrıldım, ama keşke ayrılmasaydım."

"7 yaşındaki çocuklar bile beni o gol sayesinde tanıyor"
Oktay, futbol yaşantısındaki en unutulmaz anısınınsa, A milli takım formasıyla 7 kişiyi çalımlayarak attığı muhteşem gol olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Şu anda 7 yaşındaki çocuklar bile o gol sayesinde beni tanıyor. O gol 100 yılın golü seçildi. Herhalde o golü, beni kimse unutmasın diye Allah bana nasip etti. Çünkü o gol 20-30 sene sonra bile beni hala gündemde tutacak. İnsanlar o golü her zaman izleyecek. Çünkü öyle bir gol atmak dünyada çok az insana nasip olur."