Okul kantininde rüşvet operasyonu

İZMİR (İHA) - İzmir'de, bir ilköğretim okulunun kantin işletmecisinden rüşvet aldıkları öne sürülen Konak İlçe Milli Eğitim eski Şube Müdürü ile ilköğretim okulunun eski müdürü ve rüşvet olayına karıştığı iddia edilen okulun kantininin eski işletmecisi gözaltına alındı.

Güzelyalı Hakimiyeti Milliye İlköğretim Okulu'nun kantinini işleten A.S., savcılığa başvurarak usülsüzlük yaptıkları iddiasıyla kısa süre önce görevlerinden alınan okulun eski müdürü İ.Ç., Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde kantinlerden sorumlu eski şube müdürü E.K.'nın kendisinden bir miktar rüşvet aldıklarını ve verdiği rüşvet nedeniyle maddi sıkıntıya girdiğini belirtti. A.S., bu kişilerin "Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki nüfuzumuz sürüyor, bize para vermezsen kantinin işletme hakkını başkasına
veririz" diyerek kendisinden yeniden rüşvet istediklerini iddia etti.

Savcılığın talimatıyla harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Hakimiyeti Milliye İlköğretim Okulu'nun yakınında A.S.'den seri numaraları alınmış bin 500 YTL'yi alan okulun eski müdürü İ.Ç. polis ekiplerince yakalandı. Daha sonra A.S.'nin eşi H.S.'den de 12 bin 500 YTL'yi alıp bir banka şubesine giden Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde kantinlerden sorumlu eski şube müdürü E.K. takibe alındı. Banka şubesinde kredi borcunu ödemek isteyen E.K. polis tarafından yakalandı. E.K'nın üzerinden polis tarafından seri numaraları alınmış 12 bin 500 YTL çıktı.

Mali polisin yaptığı araştırmada, A.S.'nin 2005 yılından beri Hakimiyeti Milliye İlköğretim Okulu'nun işletmeciliğini yaptığı, 2005 yılında açık artırma usulüyle yapılması gereken kantin ihalesinin okul müdürü İ.Ç. tarafından "yüz yüze görüşme" yapılarak A.S.'ye verildiği, bu görüşmede eski kantin işletmecisi B.O'nun da bulunduğu öğrenildi.

B.O.'nun, A.S.'ye yetkili kişilere rüşvet vermesi halinde kantin işletmeciliğini alabileceğini söylediği belirlendi. Bu arada, "ihaleye fesat karıştırma" olayına karıştığı ve A.S.'yi rüşvet vermeye zorladığı iddia edilen eski kantin işletmecisi B.O. da yakalandı. Hakimiyeti Milliye İlköğretim Okulu Müdürü İ.Ç. ile Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde kantinlerden sorumlu şube müdürü E.K.'nın, irtikap ve usülsüzlük iddiasıyla görevlerinden alındığı ve haklarındaki idari soruşturmanın sürdüğü
bildirildi. Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan İ.Ç., E.K. ve B.O. ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet almak suçlarından adliyeye sevk edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler