Okul seçiminin olmazsa olmazları!

Araştırmalar erken çocukluk döneminde yaşanan deneyimlerin çocukların hayatlarını uzun vadede etkilediğini gösteriyor.

Okul seçiminin olmazsa olmazları!

Roots Early Learning Center'den Hilal Albayrak; hem çocuklarının gelişiminin kaliteli eğitim ile desteklenmesini hem de güvenliğin, hijyenin ve çocuğunun ihtiyaçlarının gözetilmesini isteyen aileler için yazdı. Okul seçerken nelere dikkat
edilmeli? Okul seçiminin olmazsa olmazları!

1. Çocuğunuzun özellikleri

Her çocuk özel, her çocukluk eşsizdir. Çocukların istek, ihtiyaç, ilgi ve beklentileri birbirinden farklıdır. Okul seçimi sırasında çocuğunuzun özelliklerini göz önünde tutarak karar vermelisiniz.

mynet 3

2. Eğitim programı

Seçeceğiniz okulda eğitim programının amacı; çocukların mutlu ve güvende oldukları bir ortamda 21 yy. beceri, tutum, değer ve davranışlarını geliştirmek ve hayat boyu öğrenenler olmalarını sağlamak olmalıdır.

Her yaş grubuna özel yıllık hedefler, öğrenme süreçleri, öğrenme deneyimlerinin olduğu eğitim programı; her çocuk için bireyselleştirilebilir ve farklılaştırılabilir esneklikte olmalıdır. Okulunuza karar vermeden öğrenme deneyimlerini nasıl
tasarladıklarını mutlaka sormalısınız.

3. Akademik kadrosu

Seçeceğiniz okulda; yöneticiler, öğretmenler, personel ve aileler öğrenme topluluğunun bir parçası olarak görülmeli ve bütünsel yaklaşmalıdır. Böyle okullarda öğrenme topluluğu yeniliklere açıktır, eğitimden keyif alır ve çocuklarla birlikte yeni keşiflerde bulunmaya isteklidir. Öğretmenlerse öğrenme deneyimleri sırasında dinleyerek, gözlemleyerek, not tutarak, birlikte çalışarak ve çocukların yanında olarak onlara rehberlik ediyor olmalıdır.

mynet 2

4. Fiziksel alanı

Uluslararası birçok eğitim yaklaşımında fiziksel alan çocuk için bir öğretmen olarak görülür. Güvenli, duyarlı ve besleyici ortamlar, okul öncesi çocukların öğrenme ve gelişimini desteklemenin önemli bir parçasıdır. Okulu seçerken, onun iç ve dış ortamının çocuk gelişimine uygun tasarlanmış ve dizayn edilmiş olmasına dikkat edin. Çünkü böyle bir ortamda çocuklar;
kendilerini hem bağımsız ve yeterli hisseder hem de daha katılımcı olurlar. Sosyal ilişkile kurma becerileri artarken zorlayıcı davranışları azalır.

Untitled design

5. Lokasyon

Okul seçimi sırasında, seçeceğiniz okulun evinize olan yakınlığı-uzaklığı önemli bir etken olmalıdır. Çünkü evinizden uzak bir okul seçtiğinizde; çocuğunuz zamanını oyunla ve hareketle geçirmesi gerekirken, servis içinde gidiş-geliş yolunda geçirecektir.
Roots ELC olarak, bizim gözümüzde bütün çocuklar farklı ve özeldir. Çocukların haklarına ve fikirlerine değer veriyoruz. Onların potansiyellerine ulaşmaları için yaratıcılıklarını ve keşfetme becerilerini destekleyen deneyimler tasarlıyoruz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler