Okul yapıldı ama gidemiyorlar

SİİRT (İHA) - Siirt'in Şirvan İlçesi'ne bağlı Narlıdere Köyü'nde geçen hafta UNICEF tarafından açılışı yapılan okulda okuyan kız öğrenciler mutlu değil. Öğrencilerin tek isteği okumalarına karşı gelen ailelerinin razı edilip okula devam edebilmelerinin sağlanması.

Siirt'in Şirvan İlçesi'ne bağlı dağlık kesimde bulunan ve Şirvan'a 2 saat uzaklıkta olan Narlıdere Köyü'nde okuyan kız öğrenciler okuyabilmek için yetkililere seslendi: "Sesimizi duyun bizi kurtarın, okumak istiyoruz"

Öğrenciler yıllardır zor şartlarda okuduklarını, köylerinde okul açılmasına sevinemediklerini kaydettiler. İlköğretim Okulu son sınıfta okuyan kız öğrenciler ailelerinin ikna edilememesi durumunda okula devam edemeyeceklerini belirten öğrencilerden Sabiha Boru, "Lütfen sesimizi duyun ve bize yardımcı olun, okul değil okumak istiyoruz. Ailelerimiz öğrenimimize devam etmek için izin vermiyor. Biz de başkaları gibi okumak bayan öğretmenlerimiz gibi ders vermek istiyoruz" dedi.

Bu sene mezun olacak 8. sınıf öğrencilerinden Sosun Bora ise, "Bize yardımcı olun. Ailemiz 8. sınıftan sonra okumamızı istemiyor. Ama biz okulumuzu okuyup bitirmek istiyoruz. Köyde oturup ev hanımı değil bayan öğretmenlerimiz gibi okuyup öğretmen olmak onlar gibi ders vermek istiyoruz. Bu yıl bizim son sınıfımız, eğer ailemiz okumamıza izin vermezse ailemize karşı çıkarız ve okulumuzu okumak için ilçeye kaçarız. Çünkü bizim tek istediğimiz okulumuzu okuyup başarılı biri olmaktır" diye konuştu.

Köyde yapılan yeni okullarından çok memnun olduklarını belirten erkek öğrencilerden Ahmet Bora, "Bizim yeni okulumuz çok güzel daha önce okula gitmek için 2 saat mesafelik yolu katedip Şirvan'a gidiyorduk. Kışın şartlar çok kötü olduğu için çoğu zaman Şirvan'da kalıyorduk. Çok şükür artık öyle bir derdimiz yok. Yeni okulumuzu çok seviyoruz. Okulumuzun bazı eksikleri var. İnşallah UNİCEF onlarında karşılar ve eksiklikleri giderir. Yeni okulumuzdan çok memnunuz" dediler.