HABER

Okul yaptılar diye mahkemelik oldular

Okul yaptılar diye mahkemelik oldular

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Aşağı Uluyol köyüne bağlı Uluyol mezrasında yaşan 6 vatandaş hakkında 1739 Sayılı Milli Eğitim Kanunu'na aykırı hareket etmekten açılan davanın ilk duruşması Yüksekova Adliye'sinde görüldü.

Köylerinde okul olmadığı ve yıllardır okul istekleri yerine getirilmediği gerekçesiyle eski bir köy evini okula çevirerek öğrenim yaşındaki çocuklara izinsiz olarak okuma yazma öğreten köylüler hakkında soruşturma başlatılmıştı. Yetkisiz kişiler tarafından öğrenim çağındaki öğrencilere okuma yazma öğretildiği gerekçesiyle Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında yasal işlem başlatılan Ali Ucun, Ayhan Zengin, Osman Zengin, Nadir Uçar, Mehmet Uçar ve köy Muhtarı Faris Dere, açılan davanın ilk duruşmasında hakim karşısına çıktı.

Dava ileri bir tarihe ertelenirken, mahkeme çıkışı açıklamada bulunan köy muhtarı Faris Dere, "Okul istediğimiz için mahkemelik olduk. Mahkemede, daha önce verdiğimiz ifadeleri tekrarladık. Hakkımızda başka söylentiler varmış. Devletten istediğimiz sadece okuldur. Biz çocuklarımızın daha fazla mağdur olmaması için çaba sarf ettik. Zaten Vali Bey köyümüze 2008'in sonuna kadar okul yapılması konusunda söz vermiş. İnşallah 2008'in sonunda kadar okulumuz yapılır. Tek dileğimiz köy okulumuzun yapılmasıdır"

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön