HABER

Okul zilinin kablosunu kesti: 5 yıla kadar hapsi istendi

İstanbul Güngören'de zil sesi yüksek geliyor diye bir ortaokulun ses sistemi kablosunu iki kez kesen Orhan Çebi hakkında "Kamu malına zarar verme" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Çebi, "Okul idaresi tarafından şikayet edildim. Mahkeme süreci başladı. Bugün gittiğim mahkemede bana 2 bin 500 lira masraf çıkartılmış. Benim ruh sağlığım mı önemli devletin iki metrelik kablosu mu?" diye sordu.

İstanbul Güngören'de zil sesi yüksek olduğu gerekçesiyle Haznedar Abdi İpekçi Ortaokulu'nun ses sisteminin kablolarını iki defa kesen Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Orhan Çebi(40) hakkında Bakırköy 9.Asliye Ceza Mahkemesi'nce "Kamu Malına zarar verme" suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İDDİANAMEDE YAŞANAN OLAY ANLATILDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Güngören'de bulunan Haznedar Abdi İpekçi Orta Okulu'nun müdürü müşteki Tamer Çelebi'nin, çalışmayan ses sistemini kontrol ettiğinde kabloların kesilmiş olduğunu belirlediği, tamir ettirmesinin ardından iki gün sonra tekrar kesildiğini tespit ettiği anlatıldı. Müşteki Çelebi'nin bunun üzerine güvenlik kamera kayıtlarını incelediği, 17 ve 19 Eylül 2016 akşamlarında okulun karşısında bulunan ofisinden çıkan şüpheli Orhan Çebi'nin okulun kapısından atlayarak okul bahçesine girdiği, ardından ses siteminin kablolarına zarar verip güvenlik kameralarını kırdığını görüntülerde gördüğü belirtildi. Suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada şüpheli Orhan Çebi'nin üzerine atılı suçlamayı kabul ettiği ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2008/30 nolu genelgesine uyulmadığından, psikolojik ve ruh sağlığının bozulmasından dolayı böyle bir yola başvurduğunu söylediği bildirildi. Sanık Çebi'nin, ilgili kurumlara yaptığı başvurulardan bir türlü sonuç alamadığını, okulun zil sesi sürekli, ısrarlı ve inadına yüksek seviyede tutulduğunu iddia ettiği kaydedildi.

"BENİM DEĞİL 2 BİN 500 LİRA 50 LİRA ÖDEYECEK GÜCÜM YOK"

Savcılık tarafından sunulan iddianamenin kabul edilemesinin ardından Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nce şüpheli Orhan Çebi hakkında, "Kamu Malına Zarar verme" suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mahkemenin talebi üzerine okul tarafından zararın 2 bin 500 lira olduğu belirtilirken sanık Orhan Çebi bugünkü duruşmada verdiği ifadede zarar miktarına tepki göstererek, "Benim değil 2 bin 500 lira ödemek 50 lirayı ödeyecek gücüm yoktur. Kaldı ki benim verdiğim zararın 2 bin 500 lira olması mümkün değildir." dedi.

"BENİM RUH SAĞLIĞIM MI DEVLETİN İKİ METRELİK KABLOSU MU ÖNEMLİ?"

Okulun önünde açıklama yapan sanık Orhan Çebi, "Çalışma ofisimin karşısında birbirinden bağımsız üç tane okul var. Bu okullardaki zil seslerinden dolayı çalışmalarım, yaptığım projeler sekteye uğramaya başladı. Bundan dolayı ruh sağlığım ve psikolojim olumsuz yönde etkilendi. Bu yaşadığım sıkıntılardan dolayı çalışma ofisimin karşısında bulunan okulun hoparlör kablosunu kesmek zorunda kaldım. Çünkü gece 12'de zil çalıyor. Cumartesi, Pazar yasak olmasına rağmen zil çalıyor. Bunun neticesinde de okul idaresi tarafından şikayet edildim. Mahkeme süreci başladı. Bugün gittiğim mahkemede bana 2 bin 500 lira masraf çıkartılmış. Benim ruh sağlığım mı devletin iki metrelik kablosu mu önemli? Şu an dava süreci devam ediyor. Ben bu 2 bin 500 liralık bedeli kabul etmiyorum. Burada bir yanlışlık vardır. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum." dedi. (DHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
DEVLETIN KABLOSU DAHA ONEMLI TABIKI SEN O RUHLA ADAM OLDUR HATTA CINNET GECIRDIM DE KATLIAM YAP AKILSAGLIGIM BOZUK DE CEZA ALMASSIN DEVLETTEN ODUL BILE ALIRSIN AMMA DEVLETIN KABLOSUNU KESERSEN YANDIN SIMDI RUHUN DAHADA BOZULUR
ne anladım bu işten ama adam haklı kardeş okulda bır yere kadar saygı duymask zorunda cıdden öle
abe burası türkiye sen dua et müebet yememişin yol yakınken git bu ödemeyi:D
Geri Dön