HABER

Okulda "kimlik" gerginliği

ADANA (İHA) - Adana'da Tepebağ Lisesi'nde bazı öğrenciler, kimlikleri olmadığı için okula alınmayınca gergin anlar yaşandı.

Cemal Gürsel Caddesi üzerindeki Tepebağ Lisesi'nde sabah okullarına girmek isteyen öğrencilere, okulun güvenlik görevlisiyle sivil polis ekipleri kimlik kontrolü yaptı. Sivil polis ekipleri, üzerinde kimlik bulunmayan öğrencileri okula almayınca güvenlik görevlisiyle okul öğretmenlerinden Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa arasında tartışma çıktı. Asayiş Şube ekiplerinin olay yerine gelmesiyle Boğa, öğrencilerin okula girmesini sağladı.

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, yaptığı açıklamada, öğrencilerin eğitim haklarının ellerinden alınmak istendiğini belirterek, "Öğrencilerin keyfi olarak derslere girmesi engelleniyor. Bunu da yapan okullarda şiddet önlensin diye görevlendirilen sivil polislerdir. Kimlik bedeli olan 3 YTL veremedikleri için okula girmesi engellenen bu öğrenciler aslında gelecekte eğitimin tamamen paralı olmasıyla eğitim haklarını yitireceklerini de bugün yaşadıkları olayla daha yakından görmüşlerdir. Velilerin bu olay karşısında duyarlı olmaları önemlidir ve çocuklarının eğitim haklarını gasp edenlere dönük hukuksal süreci başlatmaları gerekmektedir" dedi.
Bu arada, Okul Müdürü Ahmet Taş gazetecilerle görüşmek istemedi. Öğrenciler ise bugüne kadar spor ve okula katkı parası ödediklerini, ancak kimlik kartı parasını ödeyemediklerini belirterek, "Sabah okula geldiğimizde kimlik kartımız olmadığı için içeri alınmadık. Buna tepkimizi gösterince sesimizi duyan öğretmenimiz Güven Boğa, yanımıza gelip bizim okula girmemiz için müdürle konuştu. Ancak izin vermeyince güvenlik görevlisiyle aralarında tartışma çıktı. Kimlik kartı olmayan öğrencileri dışarıda kaldı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler