HABER

Okulda yangın dehşeti

ADIYAMAN (İHA) - Adıyaman Mara Mahallesi'nde Namık Kemal İlköğretim Okulu'nun çatı katında çıkan yangın, öğrencilere korku dolu dakikalar yaşattı.

Öğrencilerin okulda bulunduğu anda bilinmeyen bir sebepten dolayı binanın çatısında çıkan yangında korku dolu anlar yaşayan öğrenciler, dumandan zehirlenmekten son anda kurtarıldı.

Yangın sebebiyle öğrenciler, okul görevlileri ve polis tarafından tahliye edildi. 306 öğrencinin bulunduğu okulda öğrenciler gözyaşlarına boğuldu. Ağlayan öğrencileri anneleri ve öğretmenler teselli etmeye çalıştı. Okulun yandığını öğrenen öğrenci velileri ise, okula gelerek çocuklarının durumunu öğrenmek istedi. Polis ekipleri öğrencileri ve öğrenci velilerini okula yaklaştırmadı.

Öğrenci velileri ve öğrenciler itfaiye ekiplerinin yangını söndürme çalışmalarını tedirgin bakışlarla izledi. Alevlerin okulun çatısını tamamen kaplaması üzerine Adıyaman Belediyesi'ne ait tüm itfaiye araçlarına Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Sanko Holdinge ve Orman İşletmesi'ne ait itfaiye ekiplerinden takviye istendi. Olay yerinde sivil savunma ve ambulanslar da hazır bulundu. Çatı katında çıkan yangına itfaiye ekipleri hem çatı üzerinden hem de okul içinden müdahale etti.

İtfaiyenin çalışmaları esnasında öğrencilerin sınıfta kalan eşyaları su içinde kaldı. Görevliler öğrencilerin eşyalarının ıslanmaması için caba gösterdi. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangında okulun çatısı tamamen kül oldu. İtfaiye ekipleri yangını yaklaşık 3 saatte söndürebildi.

Soğutma çalışmalarını yapan itfaiye ekiplerinin çalışmalarını Vali Halil Işık, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit ve Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam izleyerek bilgi aldı.

Vali Halil Işık, okulun bir gün tatil edildiğini söyleyerek, "Çeşitli kuruluşlardan gelen takviye ekiplerle yangına düzenli bir şekilde müdahale edildi. Yangından etkilenen öğrencimiz yok. Okulu bir gün tadil ediyoruz. Daha sonra teknik ekip okulda nelerin yapılacağı konusunda tespitler yapacak. Bunun yanında deprem tespitleri de yaptırılacak. Olayda herhangi bir can kaybının olmaması sevindiricidir" dedi.

Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, belediye itfaiye ekiplerine yapılan takviyeyle yangına müdahale edildiğini ve yangının çıkışından 5 dakika sonra itfaiye ekiplerinin olay yerine geldiğini kaydederek, "Okulun çatısında çıkan yangına zamanında müdahale edilmiş ve tüm personel hummalı bir çalışma sergilemiştir. Herhangi bir aksaklığa mahal vermeden bilinçli bir söndürme çalışması yapıldı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön