HABER

Öldürülen papazın sevenleri yasta

ROMA (İHA) - Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi'nin İtalyan Papazı Andrea Sentore'nin öldürülmesinin ardından papazın İtalya'daki sevenleri, Sentore'nin Roma'dayken 6 yıl görev yaptığı kiliseye akın etti.

Papaz Santore'nin öldürülmesi İtalya'da geniş yankı uyandırırken, haberi televizyonlardan duyan halk, akşam saatlerinde Santoro'nun Roma'da 6 yıl görev yaptığı kiliseye giderek, Don Adrea Santore için mum yakıp dua etti. Ağlarken görüntülenmek istemeyen vatandaşlar, Don Andrea için önümüzdeki günlerde bir ayin düzenleyecek. Santore'nin ölümü kilisenin kapısına asılan bir ilanla "Andrea Santore 5 Şubat 2006'da Türkiye'de trajik bir şekilde ölmüştür" denilerek duyurulu.
Kilisenin şu andaki rahibi Don Marco, İHA'ya yaptığı açıklamada, Andrea Santore'nin Türkiye'de görev yapmaktan çok mutlu olduğunu ve bu görevi kültürler arası bir köprü olabilmek için üstlendiğini söyledi. Görevi nedeniyle görüntülenmekten kaçınan Don Marco, Andrea Santore'nin Türkiye'ye dinler arası diyaloğa inandığı için gittiğini sözlerine ekledi. Andrea Santore'nin oğlu gibi sevdiği ifade edilen Rahip Signor Marcello, basına açıklama yaparken konuşmakta zorlanırken, "Türkiye'ye dinler arası diyalog, kültürler arası anlayışa destek olmak için gitmişti. Ölümünün de bu amaca hizmet etmesini, karşılıklı hoşgörü ile karşılanmasını umuyorum" dedi. Santore ile birlikte defalarca haç ziyareti yaptığını belirten Marcello, "Barış ve dostluk için çalışıyordu" dedi. Marcello, Santore'nin kendisine her zaman "Hayatta iyi olmak yetmez, bir aziz kadar iyi olmak gerekir" diyerek başkalarına karşı hoşgörülü olmayı öğrettiğini ifade etti.

Adrea Santore, 'Ortadoğu Penceresi' adlı internet sitesinde, Ortadoğu ve Türkiye'de İslam, Musevi, Hıristiyan kültürlerinin ortak yönlerini anlatan ve bu kültürleri tanıtan konular işliyordu. Santore bu sitede yayınlanan en son mektubunda okuyucularına, "Burada yarın Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu kutlanacak. Siz ve Türkiye. Kim derdi ki gönlüme bu denli uzak 2 sevda sığacak" diyerek Türkiye'de yaşadıklarını anlatmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler