HABER

Ölen tavşanların sırrı çözülemedi

İSTANBUL (İHA) - İstanbul'da, 2 yıl önce balıkçılar tarafından Haliç'i güzelleştirme projesi kapsamında denizin ortasında bulunan adaya yerleştirilen ve geçtiğimiz günlerde bir çoğu henüz belirlenemeyen bir nedenle ölen tavşanların leşleri, bugün tahlil için Sarıyer'de bulunan Veterinerlik Fakültesi'ne gönderildi.

20 bin metrekarelik alanda bulunan 2 bin tavşanın bine yakının öldüğü adada incelemelerde bulunan Beyoğlu Veteriner İşleri Müdürlüğü Müdürü Veteriner Dr. Numan Akol, tavşanların zehirlenerek öldürülmesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu, hayvanların salgın bir hastalık neticesi ölmüş olmasının muhtemel olabileceğini söyledi. Akol, "Benim izlenimlerine göre 2 ayrı salgın hastalığa yakalanmış olabilirler. Bunlardan biri avcı hastalığı diğeri ise tavşan koksidiyo denilen ve insana da geçebilen bulaşıcı bir hastalık. Ancak nihai kararı ve hastalığın tespitini veteriner fakültesindeki tahlillerden sonra vereceğiz" dedi.

Öte yandan, Doğa İle Barış Balıkçıları Derneği Başkanı Müjdat Doğuşlu da adada bulunan tavşanların 1-2 günde bu hale geldiklerini kaydederek, "Bu tavşanları buraya balıkçı arkadaşlarımız tarafından 2 yıl önce bırakılmıştı. Ben şahsen bir balıkçı olarak, kasten zehirlenme ihtimalin düşük olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü burası 20 bin metrekare alan. Bu alana zehir yayabilmek oldukça güç. Çünkü tavşanlar adanın tek noktasında değil, genelinde ölüyor. Bana salgın bir hastalık olabilir gibi geliyor" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön