Ölenlere dua etmek için gölün içine giriyorlar

Bursa'nın İnegöl ilçesindeki Hamzabey'de bulunan mezarlıklar, baraj suları altında kaldı. Ölenlerin mezarlarına giderek dua etmek isteyen vatandaşlar, mezarlığa geldiklerinde büyük şaşkınlık yaşadı. Vatandaşlar, ölen yakınlarına dua etmek için baraj sularına girerek dua etmek durumunda kaldı.

Elektrik üretiminde kullanılan Boğazköy barajının yaklaşık 10 yıl önce faaliyete geçmesinin ardından Hamzabey Mahallesi’nde üç mezarlığın bulunduğu araziler sular altında kaldı. Su seviyesinin düşmeye başlamasıyla kabirler yeniden görülmeye başladı.

Osmanlı’nın ilk şehidi Baykoca’nın türbesinin de yer aldığı Hamzabey Mahallesi’nin sakinleri, ölmüşlerine dua edebilmek için suların tamamen çekilmesini bekliyor. Köylülerin bazıları suların kenarında durup dua ederken, bazıları ise hâlâ suyun içinde olan mevtalarına dua etmek için çizmeleri giyip suyun içine giriyor.

Hamzabey’in geçmişinin 800 yıllık olduğunu ifade eden köy sakini Emin Türe, ’Köyümüze 2010 yılında baraj yapılmasıyla birlikte köyümüzün mezarlıkları sular altında kaldı. Şimdi sular çekilince mezarlar ortaya çıktı. Bizde dua etmeye geldik. Suyun altında kalan çok sayıda mezar var. Köyümüzün yeni mezarlığını baraj sularından uzak bir yere taşıdık. Buradakiler eski mezarlar. Bazı köylüler barajın altında kalacak olan mezarlarını yeni mezarlığa taşımıştı" dedi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
insanlar bu kadar mı cahil ve aptal olmuş anlamak mümkün değil yaaa.
bu kadar cahillik ve dini bilmezlik ancak bizde olur.pes.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler