HABER

Oluklu mukavva sektörüne yabancı yatırımcıdan yoğun ilgi

- Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği Başkanı Görenoğlu: - "Batılı büyük firmalar şirket evliliği veya satın alma yoluyla sektörümüze giriyor. Sektörde ciddi potansiyel var. Yabancıların ilgisi olduğu gibi, mevcut firmalar da üretim kapasitesini artırıyor" - "Oluklu mukavva üretiminde geçen yıla göre yüzde 10-11 artış yaşanmasını, 2 milyon 250 bin ton üretim yapılmasını bekliyoruz" - "Türkiye'de üretilen oluklu mukavva Hollanda, Danimarka, Belçika, İngiltere ve ABD gibi ülkelere ihraç ediliyor"

İSTANBUL (AA) - UĞUR ASLANHAN - Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu, batılı büyük yatırımcı firmaların şirket evliliği veya satın alma yoluyla oluklu mukavva sektörüne girdiğini belirterek, "Sektörde ciddi potansiyel var. Yabancıların ilgisi olduğu gibi, mevcut firmalar da üretim kapasitesini artırıyor." dedi.

Görenoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oluklu mukavvanın e-ticarette, yaş sebze-meyve, et ürünleri, hazır giyim, ayakkabı, makine parçası, seramik, cam ve benzeri birçok alanda kullanıldığını kaydederek, oluklu mukavvanın ürünlerimuhafaza ettiğini anlattı.

Türkiye'de oluklu mukavvanın ilk olarak SEKA tarafından 1950'lerde üretildiğini dile getiren Görenoğlu, batıda ise daha önceden kullanılmaya başlandığını bildirdi.

Görenoğlu, Türkiye şu anda oluklu mukavva üretimi yapan 110 ülke olduğunu kaydederek, bunların yüzde 40'ının Marmara Bölgesi'nde yoğunlaştığını, Marmara'da endüstriyel üretimde kullanıldığını anlattı.

Fabrikaların ikinci olarak Ege'de yoğunlaştığını aktaran Görenoğlu, orada ise yaş sebze ve meyvenin taşınmasında, ihracatında ve muhafazasında kullanıldığını söyledi. Ege'yi akdeniz ve İç Anadolu'nun takip ettiğini dile getiren Görenoğlu, buralarda da son dönemde artış yaşandığını bildirdi.

Görenoğlu, 2016'da 2 milyon 20 bin ton oluklu mukavva üretimi yapıldığı bilgisini vererek, "Türkiye'nin bu yıl büyümesinin yüzde 6-7 civarında olması tahmin ediliyor. Oluklu mukavva üretiminde ise geçen yıla göre yüzde 10-11 artış yaşanmasını ve 2 milyon 250 bin ton üretim yapılmasını bekliyoruz.Yani sektör çift haneli büyüyecek." diye konuştu.

Büyümede ekonominin canlılığının önemli olduğunubelirten Görenoğlu, ihracat ve e-ticaretin artmasının da sektörün büyümesini pozitif etkilediğini bildirdi.

- "ABD'ye, İngiltere'ye pizza kutusu ihraç ediyoruz"

Görenoğlu, kağıt fiyatlarının yıl başından beri yüzde 60 arttığını kaydederek, bu durumun satış fiyatlarını yüzde 45 yükselttiğini bildirdi.

Başkan Görenoğlu, "Yani oluklu mukavva sektörü 2017'de 9 milyar liralık üretim yapmış olacak." ifadesini kullandı.

Türkiye'de kilogram değeri ortalama 1 dolara satılan oluklu mukavvanın Avrupa'ya göre çok ucuz olduğunu, orada kilogramının ortalama 1,5 avroya satıldığını belirten Görenoğlu, bu durumun ihracat imkanını artırdığını söyledi.

Oluklu mukavva aslında fabrikanın bulunduğu bölgelerde satılması gerektiğini, üretim yerinden uzaklaştıkça maliyetin arttığını ve rekabetin zorlaştığını aktaran Görenoğlu, "Ancak Türkiye'de üretilen oluklu mukavva Hollanda, Danimarka, Belçika, İngiltere, ABD gibi ülkelere ihraç ediliyor. Genelde pizza kutusu gibi ince mukavva ihraç ediyoruz. Toplam üretimin yüzde 3,5 gibi bir bölümü ihraç ediliyor. 80 bin tonluk ve 80 milyon dolarlık ihracatımızın olduğunu düşünüyoruz." dedi.

- "Sektör daha da büyüyecek, önemli fırsatlar barındırıyor"

Görenoğlu, gelecek yıl Türkiye'nin yüzde 5 büyümesinin tahmin edildiğini anımsatarak, "Biz de bunun yaklaşık 1,5 katı, yüzde 7 büyüyeceğimizi tahmin ediyoruz. Yani 2018 beklentimiz 2 milyon 400 bin ton civarı oluklu mukavva üretimi." diye konuştu.

Oluklu mukavvanın ömrünü tamamlamış ağaçlardan ve büyük kısmının geri dönüşümden elde edildiğini, çevreci ve pahalı olmadığını, doğal bir atık konumunda bulunduğunu dile getiren Görenoğlu, bu yüzden oluklu mukavvanın daha cezbedici olduğunu bildirdi.

Uluslararası perakende satış şirketlerinin Türkiye'ye geleceğini, PTT'nin drone ile kargo teslimatı yapacağını, e-ticaretin daha çok artacağını ve yaygınlaşacağını anlatan Görenoğlu, bu yüzden oluklu mukavva üretiminin her geçen gün arttığını ve artacağını, sektörün önemli fırsatlar barındırdığını vurguladı.

Görenoğlu, sektörde faaliyet gösteren en büyük 4 şirketin üçünün yabancı sermayeli olduğunu, batılı büyük firmaların şirket evliliği veya satın alma yoluyla Türkiye'ye girdiğini belirterek, "Şu anda sektörde ciddi potansiyel var. Yabancıların ilgisi olduğu gibi mevcut firmalar da üretim kapasitesini artırıyor." dedi.

Görenoğlu, oluklu mukavva üreminde Türkiye'nin Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Polonya ve İngiltere'den sonra geldiğini, ancak bu yıl sonu itibarıyla Polonya ve İngiltere'yi geçip 5. sıraya yerleşeceğini söyledi.

- "Oluklu mukavva gıdanın geç bozulmasını sağlıyor

Görenoğlu, yapılan çalışmalara göre oluklu mukavvanın gıdaların geç bozulmasını sağladığını belirterek şu bilgileri verdi:

"Mesela domatesi bir plastik kasaya bir de oluklu mukavvaya koyalım. Mukavva tabiatı itibarıyla oradaki nemi yavaş yavaş alabiliyor. Ancak plastik asla onu emmiyor ve su bir süre sonra plastiğin tabanında kalıyor. Veya plastik bir süre sonra terlemeye başlıyor. Domatesin bir raf ömrü var. Eğer doğru koşullarda saklama ve nakliye yaparsanız oluklu mukavvaya koyduğunuz domatesin ömrü 3 gün uzuyor. Bunun araştırması Avrupa'da üniversiteler tarafından yapılmış durumda. Ege Üniversitesi'nin şeftalide yaptığı çalışma da oluklu mukavvanın daha doğru tercih olduğunu ortaya koyuyor."

Görenoğlu, Türkiye'nin çok fazla domates ihraç ettiğini hatırlatarak, oluklu mukavva kullanımıyla domatesin yanı sıra sebze ve meyvenin ömrünün uzatıldığını bildirdi.

Başkan Görenoğlu, oluklu mukavva kullanımının bu sayede ihracata olumlu etkisinin olacağının altını çizdi.

- "Naylon poşet yerine kağıt torba kullanılsın"

Görenoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Taslağı'nın, 1 Ocak 2019'dan itibaren hafif plastik torbaların satış noktasında ücret karşılığı temin edilmesini öngördüğünün hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Önceden bu naylon poşetler yoktu. File torbalar vardı, kağıt veya kumaş torbalar vardı. Ürünler gazete kağıdından yapılan torbalarla da taşınırdı. Dönem değişti ama vatandaş marketlerdeki naylon poşetleri fazla fazla alıp götürüyor, çöp koyup dışarı atıyor. Ha bu poşetleri atmışsınız dışarı ha bomba atmışsınız hiçbir farkı yok. Doğaya öylesine zararlı ki... Ayrıca yüzlerce yıl kaybolmuyor doğadan. Bu yasayı olumlu karşılıyor ve kağıt torbayı destekliyoruz. Kağıt poşetler kullanılsın."

(AA)

Geri Dön