Ölüm anında görülen beyaz ışığın sırrı

Bilim insanları, ölümün eşiğinden dönen kişilerin 'tünelin ucunda' gördüğü beyaz ışığın sırrını çözmüş olabileceklerini söylüyor.

Ölüm anında görülen beyaz ışığın sırrı

Uzmanlar, bu durumun beyindeki elektrik dalgalarının aniden yoğunlaşmasından kaynaklanabileceğini açıkladı.

ABD'deki Michigan Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, ölmek üzere olan sıçanların beyin dalgalarında yüksek seviyede aktivite gözlendi.

Araştırmacılar bu dalgaların insan beyninde algılama düzeyinin artmasına neden olabileceğini düşünüyor.

Kalbin durmasından 30 saniye sonra

Dr. Jimo Borjigin, sonuçları Amerikan Bilimler Akademisi'nin dergisinde yayımlanan araştırmalarıyla ilgili olarak "Birçok insan klinik ölümden sonra beynin aktif olmadığını ya da çok az aktif olduğunu, beynin normale göre daha az faal olduğunu düşünür. Biz bunun böyle olmadığını ortaya koyduk. Aksine ölüm anında beyin daha aktif" dedi.

Ölümden dönen kişiler, parlak beyaz ışıklar gördüklerinden, ruhlarının bedenlerini terk ettiğini hissettiklerinden ve hayatlarının film şeridi gibi gözlerinin önünden geçtiğinden söz ediyor.

Şimdiye kadar insanlarla yapılan çalışmalar bu anlatımlara pek açıklık getiremedi.

Michigan Üniversitesi, ölümden dönen kişilerin anlattıklarının sırrını çözebilmek için ölmek üzere olan dokuz sıçanı izledi.

Hayvanların kalbinin durmasından sonraki 30 saniye içinde gama salınımları olarak bilinen yüksek frekanslı beyin dalgalarında ani bir yükselme tespit edildi.

Dr. Borjigin insanlarda da benzer bir durum yaşanmasının olmasının mantıklı olduğunu, beyinde faaliyetlerin yoğunlaşması ve algılama seviyesinin artmasının, ölüm anı deneyimlerini açıklayabileceğini söyledi ve ekledi:

"İnsanların ışık görmeleri, beynin görme merkezinin yüksek seviyede uyarılmasından kaynaklanabilir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Hala dini bilgileri , bilimsel bilgilerden üstün tutmaya devam eden bu yorumları yazan zihniyet varken, bilim adına bir arpa boyu ilerleyememiş olmamız şaşırtıcı değil. Beyninizi kullanın, okuyun, sorgulayın, bilime bir şans tanıyın. Pişman olmayacaksınız .
sorunuzun cevabı imam ı gazali hazretlerinde(Kıyamet ve ahiret) . ve ibrahim hakkı hazretleri marifetnamede mevcuttur.
ALLAH A ŞİRK KOŞUYOLAR HİÇ GÖZLERİNİ BİLE KIRPMADAN. PESSSS
allahla problemli insanlar bunlar yahudiler gibi boşver
Yorumları inceledim ve şaşırdım açıkçası. Arkadaşlar siz bilimsel bir çalışmayı dinsizlik olarak mı nitelendiriyorsunuz yani? Kimsenin şirk koştuğu falan yok, yazıyı mı düzgün okumadınız anlayamadım gerçekten. Sadece ölüm anında görülen ışığın sebebinden bahsediyor, fazlası değil. Ne yazık ki bu zihniyet sağolsun Türkiye'de bilim adamı yetişemiyor günümüzde. Ben de inançlı biriyim hemen damgalamayalım lütfen, demeye çalıştığım Dünya'daki her olaya Allah'ın bir hikmeti deyip geçersek,bilimi ateistlik olarak görürsek ilerleyemeyiz ne yazık ki.
ağzına sağlık .
AZ KALMIŞ ALLAH YOK DİN YALAN DİYECEKSİNİZ (ALLAH SİZİN HAKKINIZDAN GELSİM MYNET)
allah yok yeğenim dinde yalan
AMİN
AMİN
Buradan bir kez daha, imanlı olduğuna inanan arkadaşlara sesleniyorum : Bilimden korkmak, çekinmek sizlere yakışmıyor. Her şeyi yaratan yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de bizlere aklımızı kullanmayı, araştırmayı , öğrenmeyi sürekli teşvik etmiştir. Ne kadar çok araştırırsak o kadar O'nun kudretini ve yüceliğini keşfetmiş oluruz. Bilimin araştırmalarından korkmak, tepki vermek sanki yüce Allah'a ve dinine zarar verecekmiş gibi düşünmek aslında büyük günah. Çünkü bu mümkünmüş algısı ortaya atılıyor hem de dinine bağlı inananlar tarafından. Lütfen bu konuda biraz daha düşünelim ve dikkatli olalım .
YEM ATIYORSUNUZ ZOKAYA GELEN VAR MI DİYE, KOLAYI VAR ÖBÜR TARAFTA GÖRÜŞÜRÜZ.ORADA ANLATIRSINIZ O IŞIK NEYMİŞ.
kesinlikle şoktayım. Allah aklını kullanmayana, o zalim cahillere zülm edecektir. Allahtan bahseden herkese sesleniyorum.(Tabi ki kendim de dahil.) Yüce Kur-an'ı insan gibi okuyun da bilimi yüce yaratandan görün. Rabbimiz yarattığı her şeyi bir fizik, kimya ve matematik üzerine yerleştirmiştir. O Rabba şirk koşuyorlar rabbın karşısında büyüklük taslıyorlar diyenlerin, çürümüş beyinlerine gene Rabbimden şifa dilerim.
Ölmeden anlaşılamaz. Öldükten sonra da anlatılamaz.
Diğer Haberler