Ömer Faruk Gergerlioğlu

Ömer Faruk Gergerlioğlu

Doktor Ömer Faruk Gergerlioğlu Isparta / Şarkikaraağaç'da 1965 yılında doğdu. Bursa İmam - Hatip Lisesi ve Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Yurdun çeşitli yerlerinde görev yaptıktan sonra Süreyyapaşa Göğüs Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz ihtisası yaptı. 2000 yılından itibaren uzman olarak İzmit Seka Devlet Hastanesinde çalıştı. MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanlığı ve Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve platformlarda aktif görev aldı. Yerel ve ulusal medya kuruluşlarında insan hakları ve siyaset eksenli makaleler yayımladı. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Gergerlioğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 13 Türk vatandaşının öldürülmesiyle ilgili, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun sosyal medya hesaplarında provokatif paylaşım yaptıkları gerekçesiyle 14 Şubat 2021'de soruşturma başlattı. HDP'li Gergerlioğlu, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Gergerlioğlu'nun cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

HDP KARARI PROTESTO ETTİ

Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesinin ardından HDP milletvekilleri, sloganlar eşliğinde sıra kapaklarına vurarak tezkerenin okutulması kararını protesto etti. HDP'li Gergerlioğlu, "Anayasa dışı bir karardır. Meclis Genel Kurulunu terk etmiyorum. Hiçbir yere gitmiyorum. Milletimizin iradesine sığınıyorum." ifadelerini kullandı.

MECLİS'DEN ÇIKMADI

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Meclis’ten çıkmayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı bireysel başvuru sonuçlanıncaya kadar ‘adalet nöbeti’ olarak nitelediği direnişine devam edeceğini söyleyerek Meclis'de kalmaya başladı.

GÖZALTINA ALINDI

Gergerlioğlu, 21 Mart 2021'de sabah saatlerinde gözaltına alınarak TBMM'den çıkarıldı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu Haberleri