HABER

Ömür boyu grip aşısı!

Hemen hemen her yıl farklı grip türleri çıkar ve o yılki virüse göre yeni aşılar geliştirilir ama...

Yani her sene farklı bir grip aşısı piyasaya çıkar. Özellikle de gribe karşı hassas yaşlılar ve hamile kadınları korumak için üretilen bu aşıların yerini yeni bir aşı alabilir.

Londra'dan bir ilaç firması tüm grip türlerini önleyecek bir aşı üretti. Enfeksiyonu kesici ve gribi tamamen bitirici özelliği olduğu söylenen bu grip aşısı küçük ölçekli klinik çalışmalarda denendi.

The Telegraph'ın haberine göre, bilimadamları, bu aşıyı 3- 5 yıl arasında piyasaya süreceklerini söylerken, evrensel ve her zaman geçerli olabilecek bu aşının tüm grip türlerini bitirebileceğini ifade ediyor.

Araştırmanın başında bulunan Londra Kraliyet Hastanesi’nden Profesör John Oxford, domuz gribi salgınına karşı aşı bulmanın birkaç ayı bulduğunu, yeni aşı sayesinde böyle bir beklemenin söz konusu olmayacağını savundu.

Oxford, bu aşının grip virüsünü iç yapısıyla vücuda tanıtarak bağışıklık sisteminin onu tanımasını sağlarken, virüsü tamamen uzaklaştıracak.

Aşıyı geliştiren firmanın CEO'su Gregory Stoloff, yapılan çalışmalarda aşının doz oranlarıyla ilgili denemeler yaptıklarını belirtirken, "Her yıl grip yüz binlerce insanı etkiliyor. Geçen yıl İngiltere'de 600 kişi bu yüzden hayatını kaybetti. Ulusal Sağlık Hizmetleri, grip aşıları için 100 milyon TL. 65 yaş ve üstü ile hamile kadınlar ücretsiz olarak aşılanıyor. Bu hastalığın iş gücü üzerindeki olumsuz etkisini düşürmek için pek çok şirket çalışmalar yapıyor. Biz de evrensel bir aşı üzerinde çalışıyoruz. Umarız bu çalışmamız başarılı olur" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön