HABER

Ön hava yastıkları çocuklar için tehlike mi?

Ön hava yastıkları çocuklar için tehlike mi?

Son yıllarda üretilen bütün araçlarda standart güvenlik donanımı olarak sunulan ön yolcu hava yastıkları, küçük yaştaki çocuklar için ölümcül olabiliyor.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, taşıtlarda alınan pasif güvenlik sistemlerinin sürücü ve yolcuyu korumak amacıyla tasarlandığını, hava yastıklarının da bu amaçla üretildiğini belirterek, "Bu hava yastıkları 20 kilometrenin üzerinde meydana gelen çarpmalarda 320 kilometreye eşit bir hız ve kuvvetle açılır. Bu büyük yolcular için hayat kurtarıcı olabilirken küçük yaştaki çocuklar için ölümcül olabilmektedir" dedi.

Çocukların boylarının kısa olması nedeniyle bir kaza anında açılan yastığın çocuğun kafasına ya da yüzüne çok sert bir biçimde çarpabileceğini dile getiren Kalyoncu, "Hava yastığının açılma şiddeti çocuğun kafa ve boyun travması geçirmesine neden olabilir. Çocuk koltuklarının ön koltuğa ters bir biçimde yerleştirilmesi de oldukça sakıncalıdır.

Yaşı küçük çocuklar arka koltuğa oturtulmalı, emniyet kemerleri doğru şekilde takılmalıdır. Yapılan araştırmalarda çocukların arka koltukta oturtulmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca hava yastığı sadece önden çarpmalar için tasarlandığı için yandan çarpma ya da yuvarlanmalarda etkili olmayacaktır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön