HABER

"Onay aldık"

ANKARA (İHA) - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, üslerin kullanılması konusunda onay aldıklarını belirterek, "Hangi üsleri kullanacağımızı belirlemeye çalışıyoruz" dedi.

Paul Wolfowitz, NTV Televizyonu'nda Mithat Bereket'in sorularını yanıtladı. Wolfowitz, Türkiye'den ayrılırken ABD Başkanı Bush'un Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı RecepTayyip Erdoğan'ı ülkesine davet ettiğini açıkladı.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Türk hükümetiyle dün yaptığı görüşmelerin ardından somut gelişmeler sağlandığını söyledi. Wolfowitz, "Türkiye'nin potansiyel katılımı, diğer ortaklardan daha fazla olacak gibi görünüyor. Milyonlarca dolarlık yatırım gerekiyor. Hangi güçlerin geleceğinin belirlenmesi gerekiyor" dedi.
Askeri planlamanın çok ayrıntılı yapılması gerektiğinin altını çizen Wolfowitz, "Çok ayrıntılı konuları tartışıyoruz. Tesislerin modernleştirilmesi büyük bir adımdır. Orta vadede bunları yapacağız. Üsleri belirlemeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Wolfowitz, "Türk üslerinin kullanılması mümkün olacak, öyle mi?" sorusuna "Evet, bu şaşırtıcı değil, Çünkü Türkiye çok önemli müttefikimiz. Yeni hükümet bizimle birlikte" yanıtını verdi.

Wolfowitz Türkiye'nin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik soruyu, "Rakamları tartışmak istemiyorum. Bir şekilde bir güven verebilirsek, sonuçların karşılanabileceğini düşünürsek piyasalar olumlu tepki verecektir. Ne kadar çok işbirliği olursa, olumlu sonuçlar o kadar çabuk olacak. Ankara'yı nelerin endişelendirdiğini biliyoruz. Kayıpları ortadan kaldırmak için her şeyi yapmaya hazırız" diye yanıtladı.

Wolfowitz, "Operasyon artık gündemde mi?" sorusuna "Saddam oyun oynamaya son vermeli" yanıtını verdi.
Wolfowitz, Irak'ın kendisine Türkiye'yi örnek alması gerektiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön