HABER

Onbinlerce "sürgün torunu", İspanyol vatandaşı oldu

İspanya İç Savaşı ve sonrasında ülkeden ayrılmak zorunda kalanların çocuk ve torunlarına tanınan vatandaşlık hakkı için başvuru süresi dün sona erdi.

İspanyol İç Savaşı sürgünlerinin ailelerine tanınan vatandaşlık hakkı için başvuru süresi dolarken, birçok ülkedeki İspanyol konsoloslukları önünde uzun kuyruklar oluştu.

Küba, Arjantin, Meksika, Venezüella ve Fransa gibi İspanyolların İç Savaş ve Franko diktatörlüğü döneminde sığındıkları ülkelerde on binlerce kişi İspanyol vatandaşlığına başvuruda bulundular.

2007 yılında iktidarda olan İşçi Partisi tarafından çıkarılan Tarihi Bellek Yasası kapsamında, İç Savaş ve sonrasında ülkeyi terk etmek zorunda kalanların çocuk ve torunlarına İspanyol vatandaşlığı verilmesine karar verilmişti.

Uygulama İspanyol kamuoyunda "torun yasası" olarak biliniyor.

Yasa kapsamında 2008'den bu yana yaklaşık 210,000 kişiye vatandaşlık hakkı verilirken, yapılan 400,000 civarında başvurunun yüzde doksanı Latin Amerika ülkelerinden oldu.

Üç yıl boyunca geçerli olan başvuru süresi dün sona erdi.

300,000 kişiye vatandaşlık

Yaklaşık 180,000 kişinin İspanyol vatandaşlığına başvuruduğu tahmin edilen Küba'nın başkenti Havana'daki konsolosluk önünde, dün uzun kuyruklar oluştu.

Arjantin'den yapılan 300,000 başvuru kapsamında şimdilik 60,000 kişiye İspanyol vatandaşlığı verildi.

İspanyol Dışişleri Bakanlığı, başvuru değerlendirme süreci sonucunda toplam rakamın 300,000'e varması bekleniyor.

1936 ile 1939 yılları arasında yaşanan İspanya İç Savaşı ve ardından 1975'e kadar süren Franko rejimi boyunca yaklaşık yarım milyon kişi hayatını kaybetmişti.

Sol eğilimli Cumhuriyetçi hükümeti üç yıl süren savaşa ardından deviren Franko güçleri ülkede kurdukları muhafazakar, milliyetçi diktatörlük süresince on binlerce İspanyol muhalif sindirilmiş birçoğu da öldürülmüştü.

İspanyol hükümetinin 2007 yılında onayladığı Tarihi Bellek Yasası bu dönemde mağdur olmuş kişiler ile ailelerine tazminat ödeme ve kayıpların cesetlerinin aranmasına destek verilmesi gibi bazı uygulamaları beraberinde getirmişti.

Kasım ayındaki seçimlerle iktidara gelen muhafazakâr Halkçı Parti yasaya sert muhalefet göstermişti.

İç Savaş ve Franko dönemi İspanyol toplumu için oldukça hassas bir konu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön