Onbinlerce Suriyeli Kuzey Irak'a göçüyor

Suriyeliler kitleler halinde ülkeden kaçmaya başladı. Göç dalgasıyla, onbinlerce Suriyelinin Kuzey Irak'a sığındığı bildiriliyor.

Onbinlerce Suriyeli Kuzey Irak'a göçüyor

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, son birkaç gün içinde Kuzey Irak'a büyük kitleler halinde göç edenlerin sayısı 30 bine ulaştı. Yapılan açıklamada, bunun yaklaşık iki yıldır Beşar Esad yönetimine karşı süren mücadelede en büyük göç dalgası olduğu kaydedildi.

BM'nin pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey Irak'a sığınan Suriyelilerin çoğunlukla, Halep ve çatışmaların yoğun şekilde sürdüğü ülkenin kuzeyindeki bölgelerden olduğu bildiriliyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Dan McNorton, "Bu, iki yıldır çatışmaların sürdüğü ülkedeki en büyük kitlesel hareket" şeklinde konuştu.

24 saat içinde yaklaşık 9 bin kişinin Kuzey Irak'a geçtiği gelen haberler arasında. Yine BM'nin verilerine göre bu dalgadan önce Irak'ta bulunan Suriyelilerin sayısı yaklaşık 154 bin. Kuzey Irak'taki mülteci kamplarının dolduğu ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin gelen Suriyelileri okul ve camilerde tutmak zorunda kaldığı bildiriliyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da uluslararası toplumu, kanlı çatışmalar ve terörizme karşı kayıtsız kalınmaması gerektiği konusunda uyardı. Ban, BM Güvenlik Konseyi'nde "Silahlanmış bölgelerde sivillerin korunmasına" yönelik bir toplantıda, "Şiddete kayıtsız kalamayız" dedi.

Alman Kızıl Haçı yardım gönderecek

Alman Kızıl Haçı'nın, Suriye'deki yardım çalışmaları için Alman hükümetinden 11 milyon 700 bin euro malî destek aldığı açıklandı. Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın malî desteği, Suriye ve Suriye dışındaki mülteci kamplarıa acil yardım sağlanması ve koşulların düzeltilmesi için verdiği bildirildi. Neue Osnabrücker Zeitung'un yer verdiği haberde, Alman Kızıl Haçı'nın ayrıca ülke içindeki gönüllülerden topladığı bağışları da kullanacağına yer verdi.

Suriye'de Beşar Esad yönetimine karşı başlatılan mücadelede 100 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği ve en az 1 milyon 900 bin Suriyelinin ülkeden kaçmak zorunda kaldığı tahmin ediliyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW, RTR,AFPD / GA,EC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler