HABER

Önce check-up, sonra okul

Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Sevil Kalender, çocukların okuldaki başarılarının sağlık durumlarıyla yakından ilişkili olduğuna dikkat çekerek, "Okul çağı çocuklarının her sene ayrıntılı bir muayeneden geçmeleri gerektiği" konusunda aileleri uyardı.

Önce check-up, sonra okul

Dr. Sevil Kalender, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların okula başlamadan önce bir çocuk doktoru tarafından ayrıntılı olarak muayene edilmesi ve tetkiklerin yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Öncelikle tam bir fiziki muayene yapılır. Akciğerlerde bir sorun olup olmadığına bakılır. Çocukluk çağında sık olarak rastladığımız sorunlardan biri de kansızlıktır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık durumunda beyne yetersiz oksijen gittiği için çocuklar okulda dikkatsiz ve dolayısıyla başarısız oluyorlar. O açıdan kesinlikle kan tetkikleri yapılmalıdır" dedi.

Okula başlayacak çocuğun, görme ve işitme fonksiyonları açısından da ayrıntılı bir değerlendirmeden geçmesi gereğine işaret eden Dr. Kalender, "Görme ve işitmedeki muhtemel bir aksaklık, çocuğun okul başarısını ciddi biçimde etkiliyor. Özellikle başta ailesinde görme kusuru olan çocuklar ve okul çağı dönemine kadar hiç göz muayenesi olmamış çocukların bir göz hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesi, çocuğun okul başarısı ve okula uyumu açısından oldukça önemli bir faktördür" diye konuştu.

Dr. Sevil Kalender, okula başlamadan önce yapılan check-up'ın yanı sıra aşı durumunun da öncelikle değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

"Eksik aşıların tamamlanması gerekiyor. Grip aşısını tüm çocuklara öneriyoruz. Özellikle sık sık hastalanan çocuklara eylül-ekim aylarında mutlaka yapılmasında yarar var."

İlkokula başlayacak çocuklarda temizlik alışkanlığı tam yerleşmediğinden ve okullarda da hijyen açısından sorunlar yaşandığından dışkıda parazit olup olmadığının da araştırılması gerektiğini kaydeden Dr. Kalender, parazitin, çocuklarda halsizlik, dikkatsizlik, kansızlık yaptığını bildirdi.

Dr. Sevil Kalender, fiziki muayene kadar dikkat edilmesi gereken diğer bir faktörün ise uyku düzeni olduğunu ifade ederek, "Bu noktada en büyük görev ailelere düşüyor. Anne ve babaların, çocuklarına günde en az 8 saatlik bir uyku alışkanlığı kazandırmaları gerekiyor" dedi.

Okula başlayacak çocukların diş doktoruna da başvurmaları gerektiğini vurgulayan Dr. Kalender, "5-6 yaş arası dönemde süt dişlerinin yerini kalıcı dişler alıyor. Bu açıdan çürüklerin olmaması ve güzel dişlere sahip olmak adına diş hekimi kontrolü altında olmakta fayda var. Diş hekiminin yanı sıra aile de çocuklarına günde 2 kez diş fırçalama alışkanlığını kazandırmalı" diye konuştu.
Dr. Sevil Kalender, beslenme açısından en çok özen gösterilmesi gereken hususun sabah kahvaltıları olduğunu belirterek, "Sabah kahvaltısı yapılmadığında çocuğun derslere dikkatini vermesi zorlaşıyor" dedi. Sadece kahvaltının değil diğer ana öğünlerin de atlanmaması ve abur cubur gıdaların tüketilmemesi konusunda aileleri uyaran Dr. Kalender, "Çocukların yemeklerde makro ve mikro besin öğesi ihtiyaçları özellikle demir, çinko ve A vitamini karşılanmalıdır" dedi.

İSTANBUL (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler