Önder Aytaç'a 11 yıl 3 ay hapis cezası

Yargıtay ve Danıştay'a seçilecek Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin belirlendiği 2011'deki toplantıları organize ettiği belirtilen Önder Aytaç'a, 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Önder Aytaç'a 11 yıl 3 ay hapis cezası

Aytaç'ın, ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince yargılanmasına devam edildi. Yargıtay ek binadaki salonda görülen duruşmaya, tutuklu sanık Aytaç ile avukatı katıldı.

Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Aytaç, örgüt üyesi olmadığını öne sürdü.

FETÖ üyeliğinden 15 yıl hapis cezası alan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri Mehmet Kaya'nın evinde 2011'de yapılan ve Yargıtay ile Danıştaya seçilecek örgüt mensuplarının belirlendiği toplantıları organize edenler arasında bulunan Aytaç, ByLock kullandığına yönelik tespitleri reddetti.

Örgütün sözde "Yargıtay İstişare Heyeti"nde de bulunan Aytaç, kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğine (YARSAV) örgüt talimatıyla üye olmadığını iddia etti.

Aytaç, aleyhindeki tanık beyanlarını da kabul etmeyerek, suçsuz olduğunu savundu.

Sanık Önder Aytaç ve avukatının savunmalarını tamamlamaları üzerine duruşmaya ara verildi.

KARAR

Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetinin aldığı karar, heyete başkanlık yapan daire üyesi Fikret Demir tarafından açıklandı.

Önder Aytaç'a, FETÖ üyeliğinden Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2. maddesi gereğince alt sınırdan uzaklaşarak 9 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddeleri uyarınca cezayı 13 yıl 6 aya çıkardı.

TCK'nin 62. maddesindeki indirimi uygulayarak cezayı 11 yıl 3 aya indiren mahkeme heyeti, Aytaç'ın tutukluluk halinin devamına da hükmetti.

Karara karşı temyiz yolu açık bulunuyor. Temyize gidilmesi halinde istemi Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
PEKİ BUNLARI BAŞIMIZA MUSALLAT EDENLER KİM ACABA? 2011 ANAYASA REFERANDUMUNU YAPAN VE YAPTIRANLAR KİM? NOKTA!
televizyonlarda ahkam kesiyordu ukalaca bu soytarılar ..her tartışma programının fetö cü konuk kotası vardı hey gidi günler ..normal şartlarda bir hiç olan bu bey ler fetö sayesinde adam gibi hissetti kendini sonu hüsran ..haksız yere yatan vatanseverleri pis pis iftiralarla kirletiyorlarda şimdi çürüsünler aynı hapishanelerde.......
bu adam bı dönem televizyon programlarının vaz geçilmez yorumcusuydu,çok fazla ahlam keserdi,ayrıca polis koleji eğitmenliğide yapmıştı,cezasını çeksin ,yaptıklarının bedelini ödesin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler