HABER

"Öneriler Başbakanlığa gönderilecek"

VAN (İHA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, 57. hükümetin Doğu Anadolu Bölgesi'ni cezalandırdığını belirterek, 58. hükümetin aynı uygulamalara devam etmesi halinde 11 oda başkanının tepki göstereceğini söyledi.

Ev sahipliğini Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın yaptığı 'Bölgemizin Ortak Acil Sorunlarının Tespiti ve Çözüm Önerileri' konulu toplantısına katılan 11 oda başkanı toplantı ile ilgili sonuç bildirgesi yayınladı.

Toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan VATSO Başkanı Zahir Kandaşoğlu, Van, Bitlis, Muş, Hakkari, Kars, Iğdır, Ağrı, Yüksekova, Doğubeyazıt, Erciş ve Tatvan Ticaret Sanayi Odası ile Ticaret Borsası Başkanları'nın ortak hareket etme konusunda hemfikir olduğunu belirterek, bölgenin sorunlarının çözümü için birlikte hareket etme kararı aldıklarını söyledi.

Toplantıya Erzurum, Malatya, Gaziantep ve Elazığ gibi illeri davet etmemelerini bu illerin sanayi ve ekonomi yönden çok daha iyi durumda olması sebebiyle çağrılmadığını kaydeden Kandaşoğlu, "Toplantıya katılan illerdeki yıllık kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla 700 doların altındadır. Bu illerin en büyük sıkıntısı işsizlik ve sınır ticaretidir. Erzurum, Malatya, Gaziantep ve Elazığ gibi illerin istihdam ve sınır ticareti sıkıntısı yok. Hatta bu iller sınır ticaretinin açılmasına bile karşı çıkıyor. Biz bölge odaları olarak toplantıda çok ciddi kararlar alarak tek elden sorunları çözümü için direkt başbakanla görüşerek sorunlarımızı ileteceğiz.

Toplantımızın ana konusu ise öncelikle bölgeler arası gelir dağılımının ortadan kaldırılması, yatırımlar, tarım ve hayvancılık gibi bölgesel sorunların tespiti ve çözüm önerileri için alınan kararların takibi için Ankara'da bir sekreterya kurarak işlerin takibi yapılacak. 57. hükümet bu bölgeyi adete cezalandırdı. Aldığımız kararların çözümü 58. hükümet tarafından yapılmazsa 11 oda başkanları olarak çok daha ciddi tepkiler ortaya koyacağız" dedi.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler