Operada "IV. Murat" seferberliği

Ankara (AA)- Osmanlı tarihinin pek çok esere konu olan IV. Murat dönemi, opera sahnesine geliyor. Başkent seyircisiyle 25 yıl aradan sonra buluşmaya hazırlanan "IV Murat" operası için kaftanından kılıcına, gürzünden saray kıyafetlerine kadar kostüm ve aksesuarlar için atölyeler gece gündüz çalışıyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün yeni yapıtı "IV. Murat", saray ihtişamını ve Sultan Murat dönemini sahneye taşıyacak. Turan Oflazoğlu'nun librettosunu (eser metni) yazdığı eser, Okan Demiriş'in müzikleriyle süsleniyor. Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Gürçil Çeliktaş'ın rejisiyle 22 Mart Cumartesi günü seyirciyle buluşacak olan yapıtta orkestrayı Şef İbrahim Yazıcı ile Sunay Muratov dönüşümlü olarak yönetecek. Koroyu Mustafa Erdoğan ile Alessandro Cedrone'nin hazırladığı
eserin dans düzeni İhsan Bengier'e, ışık tasarımı ise Tahsin Çetin'e ait.Eserde IV. Murat'ı Bülent Ateşoğlu ile Tuncay Kurtoğlu, Kösem Sultan'ı Nilgün Akkerman ile Gölge Şekeranber, Sadrazam Topal Recep Paşa'yı Tuncer Tercan ile Serhat Konukman, Nefi'yi İhsan Ekber, Aykut Çınar ve Ünüşan Kuloğlu dönüşümlü olarak canlandıracak.

Kostümlerini Nursun Ünlü'nün, dekorunu Erkut Uzelli'nin hazırladığı eser, görkemli kostüm ve dekorlarıyla izleyiciyi selamlamaya hazırlanıyor.
Işık, seslendirme, süsleme, fotoğraf, dekor-boya, bayan kostüm, erkek kostüm, şapka-çiçek, aksesuar, marangoz, demir, kundura, point, peruka, mekanik, elektrik, cilt, plastik, bayan gardırop, erkek gardırop, triko ve kuru temizleme atölyelerinde eser için adeta seferberlik ilan edildi.Saray erkanı ve Osmanlı ordusuyla erkek sanatçı kadrosunun ağırlıkta bulunduğu yapıtta, Sultan Murat için 6 kostüm hazırlanıyor.Sultan Murat ile İbrahim'in annesi, ihtirası ve kudretiyle Osmanlı tarihine damgasını vuran Kösem Sultan da ihtişamlı kostümleriyle izleyici karşısında olacak.

Eserin kostümlerini hazırlayan Nursun Ünlü, yapıtın sahneye gelmesine kısa bir zaman kaldığını ve hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.Eser için 150 civarında erkek ve 30'a yakın kadın kostümünün hazırlandığını aktaran Ünlü, "Sultan Murat için sefere giderken giydiği savaş kıyafeti ile tedbili kıyafet halkın arasına karıştığı giysisinin de aralarında bulunduğu 6 kostüm, Kösem Sultan için ise birbirinden ihtişamlı 3 kostüm hazırlıyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler