‘Operasyon 2 gün sürebilir’

Kimyasal saldırı sonrası gündeme gelen Suriye'ye yönelik askeri müdahalenin ayrıntıları netleşiyor.

‘Operasyon 2 gün sürebilir’

ABD’nin Washington Post gazetesi, askeri harekatın BM heyetinin Şam'dan ayrılmasının ardından gerçekleşebileceğini yazdı.

Suriye’de kimyasal silah kullanılmasının ardından askeri operasyon seçeneğini masaya yatıran ABD ve müttefiklerinin nasıl bir plan hazırladıkları az da olsa belli oldu. Washington Post gazetesi, Suriye'ye yönelik askeri harekatın süre ve kapsamının sınırlı tutulacağını belirtti.

Gazeteye göre, harekat iki günden fazla sürmeyecek. Suriye'deki hedefler, denizden fırlatılacak Cruise füzeleriyle vurulacak. ABD'nin Akdeniz'de Suriye'ye yakın noktada 4 savaş gemisi bulunuyor.

Askeri harekatta uzun menzilli bombardıman uçaklarının da kullanılması gündemde. Hava saldırılarında Şam rejiminin deniz, hava ve kara savunma sistemleri hedef alınacak.

Başkent Şam, Humus, Halep, Hama ve Lazkiye gibi kentlerde veya yakınlarında bulunan askeri tesisler de vurulacak.

İNGİLTERE’DEN DESTEK GELECEK
İngiliz Independent gazetesi ise, Şam rejiminin vurulması için bastıran İngiltere'nin, harekata Tomahawk ve Tornado füzeleriyle donatılmış denizaltılarıyla destek vereceğini yazdı.

Gazeteye göre, askeri müdahaleden yana olan Fransa da Charles de Gaulle uçak gemisi ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) savaş uçaklarıyla harekata katılacak.

Suriye'ye müdahale ihtimali değerlendirilirken, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki İngiliz üssünde hareketlilik dikkat çekiyor. Üsse inen askeri uçak sayısında artış olduğu bildirildi.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin savaş ve kargo uçakları Ada'nın güneyindeki "Ağro-tur" üssüne gitmeye başladı. İngiltere'nin Suriye sınırına 160 kilometre mesafede bulunan hava üssüne bir nakliye uçağının indiği görüldü. Üssün, uluslararası müdahale halinde merkez olarak kullanılacağı belirtildi.

İNCİRLİK DE KULLANILABİLİR
ABD’nin başını çektiği bir hava ve deniz operasyonu başlatılması halinde, Adana’daki İncirlik üssünün de kullanılabileceği belirtildi.

Suriye’nin başkentine 400 km mesafede bulunan üssün, hava operasyonlarının yanı sıra, askeri müdahale için de uygun olduğu biliniyor. Türkiye, Gaziantep ve Adana’da ayrıca NATO’nun bataryalarını bulunduruyor.

Akdeniz’de bekleyen Amerikan savaş gemilerinin, operasyona Tomahawk ve Cruise füzeleriyle destek vermesi bekleniyor. Mezilleri 1100 km olan füzelerin, operasyon halinde öncelikli olarak Suriye’nin hava savunma sistemlerini hedef alması bekleniyor.

5. FİLO HAZIR
ABD’nin aynı zamanda Ürdün’de 300 ABD askerinin bulunduğu bir üssü bulunuyor. Suriye’ye en yakın mesafede bulunan bu üste 24 tane F-16 savaş uçağı bulunduğu iddia ediliyor.

ABD’nin Basra Körfezi’nde bulunan ve bir kasabayı dolduracak personele sahip uçak gemileri bulunan 5. Filo’su, olası operasyona yer alabilir.

İngiltere’nin ise Adriyatik denizinde 4 savaş gemisi bulunuyor ancak operasyonda rol alıp almayacakları belli değil. İtalya’nın Napoli kentindeki NATO üssünün ise uzak kalmasından dolayı kullanılması planlanmıyor.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 106 yorum
ırakta kimyasal dendi sıra suriyeye geldi yavas yavas bataklıga giriyoruz aman dikkat ıraktan ders aldıysak tek girip olayı biz bitirelim derim.
Sende gidecekmisin veya oğlun varsa gönderecekmisin kzdgl.savaşı çocuk oyuncağı zannediyorsun gibime geliyor .Ne kadar savaş taraftarı varsa allah akıl fikir versin derim.
yine milyonlarca insana kiyacaklar coluk cocuk demeden gozunu toprak doyursun
şuanda çoluk çocuk katledilmiyor mu ?
gönül isterdi ki kan akmadan bu savaş bitsin ama esat köpeği başka türlü anlamıyor. müdahale edilmediği taktirde orada bebek, kadın hiç bir şey zaten kalmayacak. abd ise kendi çıkarları uğruna gidiyor, önce destekledi şimdi vurmaya gidiyor. inş. az kayıpla bu iş hallolur.
Yüce başbakanımız dünyanın önderi erdoğan müttefik güçleri toparladı elhamdulillah. eset bittin sen artık. cenabı ALlah sonunu hazırladı senin. Allah abd askerlerine peygamberimizin torunun adını taşıyan müslüman hüseyin obamadan Allah celle celaluhu razı olsun.. büyük önderimiz erdoğan olmasaydı suriyedeki bu kan hiç durmayacaktı.
sen türkmüsün ya
sendeki o beyini boşa bulunduruyorsun şimdi ölecek olanlar müslüman değilmi peki elin amerikalısını müslüman yaptın hemen obama bile duysa senin şu yorumu götüyle güler müslümanmış ulan fırsat bulsa ilk türkiyeye savaş açar gerizakalı
zavallı yaratık obamayı müslüman sanıyoo saldırdıkları ise müslüman değil alevi kafirler sıra sizede gelecek .....
Ne o amerikancı savaş mı çıktı, biraz sabret, ne sabırsız adamsın. Ne savaşın çıktığı var, nede kanın durduğu. Aklını başına topla mekkaaaaaaa....
Allah akıl fikir versin sana
SEN TAM BİR GERİZEKALI VE AHMAKSIN
buna alkış tutan akpliler nerede? insanlar ölüyor diye sözde üzülen akpliler nerde? mısırda insanlar ölünce üzülen o goygoycular nerde? sadece bişey soracağım ondan nerdesiniz diyorum, cruise füzeleri atılınca çoçuklar ölmeyecekmi? insanlar ölmeyecekmi? sizin derdiniz insan ölmesimi? yoksa laik suriyeye kim ölürse ölsün şeriat getirme çabasımı.?
ŞUANDA ORADA KİMYASALDAN OLEN VEYA BASKA SEKİLDE OLEN ÇOCUKLAR İNSAN DEİLMİ SENCE MANTIKLI Bİ CEVAP VEREBİLİRMİSİN....
aptal akpliler bunların tüm sorumluları akplilerdir öbür dünyada hepsinin hesabını allah soracaktır.
EMBESİL MISIN SEN YAVRUM HEEE!!!!! BOYLE YORUMLARI NEDEN MYNET EKİBİ YAYINLIYOR ODA MUAMMA... SEN GEÇ ESADI SURİYEİ MISIRI!!! SADECE ORADA ÖLEN ACI CEKEN COCUKLARI DÜŞÜN.. YA SEN O DURUMDA OLSAYDIN SEN AİLEN COCUKLARIN VEYA YEGENLERİN???? BUNUN İÇİN İNSAN OLMAK YETERLİ.. SEN VE SENIN GİBİ DÜŞÜNEN KİŞİLERE YAZIK LAROLSUN DENECEK SÖZ YOKZATEN BASKA... HİÇBİRŞEY BAŞA GELMEDEN ANLASILMAZ SİZ ANLAYAMAZSINIZ O İNSANLARIN HALİNİ....
İran'dan açıklama gelmeden bir şey yapmazlar. Çünki Suriyeyi destekleyen 3 ülke Rusya Çin ve İran dı. Çin savaşa karışmayız dedi, Rusya bizde karışmayız ne yaparsanız yapın dedi. Birtek İran kaldı. Amerika bu fırsatı tepmez. İran derseki Suriye ye müdahele ederseniz bende sizinle savaşırım, arada iranı da savaşa sokmuş olurlar. Bu nedenle iranın açıklamasını bekleyeceklerdir. Tahminim iran Amerikayı İsraili,Tel aviv i vurmakla tehdit edip bu işten sıyrılmak isteyecektir.
Sen iranı ve çini gözünde fazla büyütmüşsün. biri yağmıyor gürlüyor. diğeri nüfusuna güveniyor ki nüfusun önemli olmadığını yıllar önce gösterdik.
Doğru bir söz edilmiş bu sefer suriye ve mısıra çekerek ülkeyi israil zarara uğratacak bunu yetkililerin fark etmesi bu kadar da zor değil sanırım. Filistin Gazze Suriye Mısır ve Turkiye bunun sonuncusu olacaktır. Önmeler alınmalı ve saldırı israile yapılmalı
Girinde ne olacak olan olsun görelim, yıllardır ne olacak ne olacak diye bekleyip durur insanlık; insanlık yapması gerekirken çıkar için...
Tayyip ve goygoycuları artık kına partisi düzenlersiniz. Yapılacak operasyonda o füzelerin, bombaların yakacağı,öldüreceği binlerce çoluk, çocuk , yıkılan evler sönen ocaklar, mahvolan bir Suriye size o çok özlediğiniz islamik şeriat düzenini isteyenlerin iktidarını getirecek ve sevineceksiniz öylemi.....Siz Tayyip ve AKP şürekası ve destekçileri... Amerika, İngiltere, Fransa nın Suriyeye saldırısına çığırtkanlık yapıp çanak tutanlar rahatladınızmı???? Sizler nasıl insanlarsınız, nasıl müslümanım diyebiliyorsunuz.Ben müslüman değilim ama Suriyenin talanına, insanlarının ölmesine isyan ediyorum
yapılacak operasyonda ölecek binlerce çocuk, yıkılan evler, ocaklar falan yazmışsınya zaten bir hafta önce 1 günde 1000 çocuk kadın öldü ve hergün ortalama 100-150 arası insanın yaşama hakkı elinden alınıyor, evler yıkılıyo ocaklar sönüyor. alfa senin memleket mars falan sanırım değilse kafan güzelken yazmışsın yorumu ya da sende kafa falan yok...
Heartles denen kafasız....bunca şeyin içersinden benim müslüman olmadığıma takılıp cehennem vesaire lafı edeceğine, bunca insanın ölününe çanak tutanlara cehennem anlat sen...geç sen kimin nereye gideceğini, ne olacağını.Kafanız bu kadar çalışıyor işte.
alfa sen müslüman değilmişin ya hani sen geç bunları kendi derdine yan vay sen ve senin gibilerin haline cehennem ateşi sizler için yanıyor
sen kimin goygoycusu sun hain esedinmi.essdin öldürdükleri hamamböceğimiydi.o öldürünce yaşa esed diyordunuz şimdi neoldu ortalık çoluk çocuk doldu .akp dediğin sınırında 500 bin çoluk çocuğu hem koruyor hemde doyuruyor.mesep ayrımı yapmadan sen anladın demek istediğimi münafık zihniyetlilerin helbet birgün gerçek yüzleri kapkara ortaya çıkacak.
Irak'ı hatırlayan akpliler var mı acaba ??? Orada da kimyasal silah demokrasi eksikliği felan vardı.Şimdi sıra suriyede!!!!
şimdi kına yakablirsiniz sayın gözyaşı döken insanlar sesiniz duyuldu akbabalar üşüşmeye başlamış elin gavuru müslüman ülkeyi vurup petrolü kendi sömürgesine aldığı zaman rahat uyursunuz artık.
başlık haricinde hiç iki güne değinilmemiş.adi mynet uydurma.rte allahın cezası da en fazla iki ay demişti suudi ve katara ne oldu.anasınınkini gördü.
Hadi gözünüz aydın akp liler batılı emperyalistlerle Suriyeye demokrasi götürüp müslümanları kurtaracaksınız. Irakta Afganistanda kurtarıldığı gibi. Açalım incirlik üssünüde amerikan kardeşlerimiz rahat rahat müslüman öldürsün. Hatta hep birlikte 4 parmağımızı havaya kaldırıp dua edelim amerkan askerleri evlerine sağ salim dönsün diye ırakta ettiğimiz gibi.....
suriyeyi vurunca iran rahat durmasa arada onuda çıkaracaklar bahene istiyor amerika sonra sıra türkiye zaten türkiye kolay yem olur kimse askere gitmez hazır olun coniler geliyor : ))))
Bak oyunları görüyosun, senin gelecek nesillerinin babası belli olmayacak ama Türk milleti ilelebet payidar kalacaktır sizin gibi hainlere rağmen!
Recebin davetlisi olarak gelip müslümanlara bikere çakıp gidecekler canım. adamların ayda yılda bi canı müslüman çekiyo çokmu görüyonuz.hergün din ve kadınlar niye ağzından düşmüyor bunların.işte şimdi düşünün en büyük mason kimmiş.
SURİYE'Yİ DE BİTİRDİNİZ. ŞİMDİ HANGİ ÜLKEDE ACABA. SIRA SUUDİ ARABİSTAN SONRA TÜRKİYE SONRA İRANMI OLACAK.
suriye kılıf.İRANI vuracaklar
Kimyasal bahane, durust olun gelin canini alin. Kallesce olmasin! Gucler dengelimi acaba?
ruslar suriyenin hava savunma sistemini yeniden yaptı umarım biz girmeyiz bir elektronik mühendisi arkadaşım sistemi biliyor mutlak geçilir ama kayıplarda çok olur diyor ırak Afganistan gibi 1-2 günde çökertemezler diyor
BİRAZ SIKAR.GERÇİ basştakşinin şeyi kara büzğklü de..RUSYA da boş degil.
Kimyasal silahın kimin tarafından kullanıldığı anlaşılmadan müdahale ahmakların işidir.
Köşeye sıkışan tilki ayı'ya saldırırmış.Esad tehditler savurmaya başladı.Kimyasal silah kullanıldığı görülen bir gerçek.Umarım Esad rejimi fazla insanın canı yanmadan bir an önce çözülür...
bir an önce vurun artık şu kafir esed ve halkını
HADİ BUNLAR HAÇLILARRR...BİZDEKİ MÜSLÜMANLIĞI KİMSEYE BIRAKMAYANLARA NE OLUYORRRR...BUNLAR İKİ YÜZLÜ SAHTEKARLARRR....
Müslüman ülkeye haçlılar saldıracak, Türkiyede destek verecek. Herşey petrol için arkadaşlar. Bu savaşa destek verenlerin müslümanlığından, insanlığından şüphe ederim. Akıl var mantık var.
takashides cevap peki bu güne kadar ölenleri napacaz bırakalım ölsünlermi diyelim onlar insan deyilmiydi kabahat hep hırsızınmı ev sahibinin hiç suçu yokmu
Bu tür durumlara askeri müdahalede bulunamıyorsan dünyada söz sahibi olan ülkelerden değilsin demektir.
vay halimize be ortadoğunun içimdeyiz savaş olsa bizim ülke de etkileniyor hemen yandık gene
hadi bakayım sıkıyorsa.....hepsi palavra
acaba biz pkkyla savaşıyoruz diye bize saldırmaya kalksalar şu durumdan ne farkı olurdu?
sonun geldi oğlum esad, kimyasal attın yada atmadın önemi yok sen bunu zaten hakettin. ,A'raf Suresi 41 Onlar için cehennemden bir döşek ve üstlerinde örtüler vardır. zalimleri böyle cezalandırırız biz.
HEDEF İRAN.SURİYE KILIF...Saygılarımla
Akbabalar toplandı yine.
Savaşa sadece Generaller ve politikacılar karışsın.Onlardan savaşta hiç şehit olan yok.Öbür Dünyadaki şehitlerede önderlik ederler.
Kimyasal silahlar bahane, Suriye şahane.
iranıda aradan çıkaracaklar bu hazırlık suriye için değil...Saygılarımla
akp kına yakarsınız artık daha fazla müslüman ölünce.bopcular sizi
Operasyon 2 gün , Kürdistan gibi suni bir devlet kurdurmak 3-4 yıl tabi sonradan bop projesi kapsamında büyük israil olacak İran'ı tehdit etmek akdenizde ticaret yapmak gittiği yere kadar.Oh ne güzel abd israil cıkarına biz giriyoruz , vatan evlatları can vericek orda hiç mi vicdanınız sızlamıyor , yazıklar olsun be
Durup dururken vuramazlardı. Çünkü tüm halkı karşılarına alırlardı. Önce müslüman halkı birbirine vurdurdular. Şimdi vurucaklar ki bir tarafı yanlarına alıp istediklerini yapabilsinler. Bu yamyam bozuntularına emirler Şizofren dünya dışı uygarlıklardan geliyor. İnanın yada inanmayın böyle. Kuzey kutbu adaları ve Antartikada bulunan üslerinde sürekli onlarla temas halindeler...Dünya onlar tarafından sürekli izleniyor. Birçok canlının beyninde organik çip var. Baktığınız yeri görüyor fısıltılarınızı bile duyuyorlar. Gizli servisler biliyor açıklanmıyor. Amaçları net değil...
ALLAH, buna sebep olan Tayyip Erdoğanın belasını versin. AMİN
BİZİMKİLER ÇOK HEVESLİ SİZ KENDİ İÇİNİZDEKİ TERÖRİSTLERLE BAŞ EDİN ÖNCE EL ETEK ÖPÜP TERÖRİSTLERLE KİRLİ PAZARLIKLAR YAPARAK SAĞLADIGINIZ BİR ATEŞKES SADECE SEÇİM İÇİN YAPTIGINIZ ÇİRKİN BİR TEZGAH. AMA SONUNDA YİNE AYNI NOKTAYA DÖNERİZ DİYE DUŞUNMEYİN DAHA KÖTÜ OLACAK. ESADIN KİMYASAL SİLAH KULLANMADIGINI HERKES BİLİYORSUNUZ SİZİN MUHALİF DEDİĞİNİZ TERÖRİSTLERDEN BAŞKASI YAPMADI.
Diğer Haberler