Operasyon askeri ve diplomatik başarı sağladı

İSTANBUL(ANKA)-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Kuzey Irak'a yapılan operasyonun hem askeri hem de diplomatik anlamda bir başarı olduğunu söyledi.

Satıcı, Şubat ayı ihracatını açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında operasyon konusunda da değerlendirmede bulundu. Türkiye'nin en temel önceliği olan güvenlik sorunu ile karşı karşıya bulunduğuna işaret eden Satıcı, "Irak'ta gerçekleştirdiğimiz operasyon, uluslararası hukukun izin verdiği meşru bir adımdır. Bu konuda, hükümetin uluslararası siyasi desteği de arkasına alarak yürüttüğü harekatın, askeri açıdan olduğu kadar diplomatik açıdan da önemli bir başarı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Türkiye operasyonlarını sadece PKK'ya karşı yapsa da, zarar görenin sadece terör örgütü olmadığını ifade eden Satıcı, "PKK'nın yanında yer almakta direnen Barzani ve Irak'ın kuzeyinde bir Kürt devleti kurma hayalleri de operasyonlarla birlikte bir hayal olarak kalmıştır. Akılcı adımlarla Kuzey Irak'ı izleyen bir Türkiye sadece kendi güvenliğini değil, Irak'ın bütünlüğünü de korumuş olur" diye konuştu.

Operasyonda kaybedilen şehitler için yüreklerinin parçalandığını belirten Satıcı, "Bu vatan için canlarını feda eden çok kıymetli askerlerimize Allah'tan rahmet, başta acılı aileleri olmak üzere tüm Türk milletimize de baş sağlığı diliyoruz. Son derece zor şartlarda bu operasyonu gerçekleştiren Mehmetçiklerimize de Allah'tan güç ve kuvvet diliyoruz, ihracat ordusu olarak" dedi.