OPTİMAR'dan 24 Haziran erken seçimi sonuçları için son anket!

OPTİMAR Başkanı Hilmi Daşdemir verdiği röportajda 24 Haziran seçimlerin öncesi yaptıkları son seçim anketlerinin detaylarını paylaştı.

OPTİMAR'dan 24 Haziran erken seçimi sonuçları için son anket!

OPTİMAR Başkanı Hilmi Daşdemir A Haber’e verdiği röportajda 24 Haziran seçimlerin öncesi yaptıkları son seçim anketlerinin detaylarını açıkladı.

İşte o röportaj:

SEÇİM İKİNCİ TURA KALMAZ

Seçime yaklaşık 1 ay kaldı. Araştırmalara baktığınızda Başkanlık ve milletvekilliği seçimlerinde genel tablo nedir?

Bizim yapmış olduğumuz araştırmalarda çok büyük bir risk gözükmüyor. İlk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine biteceği öngörülebiliyor. Örneğin katılımcılara açık uçlu olarak sorduğumuzda, yani herhangi bir isim vermeden katılımcılara sorduğumuz soruda %48 Erdoğan, dedi. Ama daha sonrasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başkanlık için oy verir misiniz?" diye sorduğumuzda ise yüzde 51'lik bir sonuç ortaya çıktı. Üstelik bu rakam kararsızlar dağıtılmadan tabii. Kararsızlar dağıtıldığında daha da yukarıya çıkacak bir orandan söz ediyoruz. Dolayısıyla bu veriler bize ilk turda cumhurbaşkanlığı için yarışın Erdoğan lehine neticeleneceğini gösteriyor.

MUHARREM İNCE İLE AKŞENER ARASINDA İKİNCİLİK YARIŞI OLACAK

Seçim sürecinde bazı CHP teşkilatlarının Akşener için çalıştığını aktaran Daşdemir, "Meral Akşener ile Muharrem İnce arasında geçecek daha çok ikincilik yarışı ama Muharrem İnce rahatlıkla ikinci olur.

BAZI CHP TEŞKİLATLARI AKŞENER'E TAHSİS EDİLDİ!

Bazı CHP teşkilatlarının da Akşener için çalıştığını söyleyebiliriz. Muhtemelen Ege'de bazı CHP teşkilatları Muharrem İnce yerine Akşener için çalışabilir" dedi.

KAMUOYUNA "BAŞKANLIKTA ERDOĞAN'A, MECLİSTE DİĞERLERİNE" ALGISI POMPALANIYOR

"Başkanlıkta Erdoğan'a oy verin, mecliste başka partilere" algısı pompalanıyor. Çünkü bu yarışın ilk turda biteceğini araştırmalarımız söylüyor. Bir araştırmaya göre değil birçok araştırmaya göre söylüyorum bunu. 2013'ten beri yapmış olduğumuz araştırmalar gerek Cumhurbaşkanlığı seçiminde gerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Erdoğan'ın oyunun kararsızlar dağıtılmadan bile yüzde 51 olarak görüyoruz. Sonuç olarak Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettiklerini düşünen kimi çevreler meclis dağılımını etkilemek üzere çalışma yapıyor. "Cumhurbaşkanlığı için oyunuzu Erdoğan'a verin, ancak meclise Saadet de girsin, İP de girsin" şeklinde çeşitli algı oyunları yapılıyor. Bunu başarmış olsalar onlar için bunun neticesi olarak mecliste güçlü olmayan bir iktidar partisi ve tekrar bir seçim ümidi doğacak. Keza bu durumun yerel seçimlere de yansıması olacaktır.

AK PARTİ YÜZDE 50 BANDINA OTURDU, CHP 18'LERDE…

Peki tablo bu iken 24 Haziran'da milletvekili seçimleri de olacak. Şu anda partilerin genel oy dağılımı nedir yüzdelik olarak?

Bizim 10 gün kadar önce yaptığımız son araştırmalara göre AK Parti zaten son seçimlerde gösterdiği performans üzere yüzde 50'ler bandına oturmuş durumda ve bunu korumaya devam ediyor. CHP'nin oyu karasızlar dağıtılmadan yüzde 18.7, MHP'nin oyu yüzde 10.9. Geri kalan payı ise diğer parti ve adaylar bölüşüyor. Ancak sonuç itibariyle bu seçime ilişkin genel tabloyu milletvekili adayları belirlendikten sonra daha net görülebileceğini söyleyebiliriz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 143 yorum
% 90 DESEYDİNİZ BARİ YALAMA ANKETLER SİZİ AKP ANKETLERİ
@runaway_elves sizinki 60 diyorya ona ses veremediniz ??
allah reise degerli eslerine cocuklarina akrabalarina dolayisiyla butun rizeye guc kuvvet versin bu guzel aileyi basimizdan eksik etmesin ve bir omur boyu turk milletini gütmeyi nasip eylesin anam babam sana feda olsun reeeiiisss.
@soner_1970_gyfug gutmek ne la,Akkoyunlu.
@soner_1970_gyfug kardeş ailesi derken Rize yi takmışsın babanız galiba Tayyip
Her şeye aynı yorumu yapma bari koyun
@stastemir adam tam bir hain solcu desen solcu değil sağcı hiç değil burada ortalığı germek yada algı yapmak için çalışıyor. Bu trollere kanmayın sahtekar bunlar
Yazık sana ya. Akp liyiz anladık tamamda anam babam kurban olsun sana nedir ya. oksijen tüketici seni.
Algı operasyonu yapıyorlar. Akpnin oyunu yüksekmiş gibi gösterip muhalefeti umutsuzluğa düşürmeye çalışıyorlar, boşuna sandığa gitmeyin mesajı veriyorlar. Referandumda zar zor %50 alan adam ilk turda nasıl geçsin yüzde 50'yi. Yandaş anket şirketlerinin oyununa gelmeyin, sandığa gidin.
@romper referandum anayasa değişikliği yapıldı siz harbi çok geri kaldınız ama hep gerici aradınız aynaya bakın az:)))
heeee bizde insndık, ver mehteri... halk tamam diyor
Seçmenin bundan haberi var mı vesselam sanırsam akpartide yapıyorsunuz bu anketleri ahaha
Dolar 4.5tl ye oturtu Akp %50 bandına oturdu he :)
En komik anket. Kaç kişi ile yaptın bunu.
Neredeyse Akp hariç diğer partilere hiç oy çıkmayacak diyecekler:)) Kendi söylediklerine kendileri inanmıyorlardır da, algı yönetimi işte.!
@baris_gezer yüzde 50 bandında dediği son 15 senedir zaten tekrarlanıp duruyor. algı bunun neresinde.
açıklamasına “yaptığımız araştırmalarda risk görünmüyor” diye başlamış. yani birisi seçilirse risk yok başka biri seçilirse risk var. ne kadar tarafsızca bir anket olduğu ortada.
yalan söylenin
gene algı oyunlarına başladılar ama artık millet uyandı cabalarınız boşuna
hahahaha kendileri bile inanmıyor şişirin abakyım şişirin
@rustu_kazak_1971 yüzde 55 lere yakın çıkacak neyin şişirmesi. 9 defadır tekrarlandı merak etme 10 da aynı akibet bekliyor:)
Yandaş kanala çıkan ne diyecek. Halkı yanılmak için sekiz takla atıyorsunuz.
Nerede yaptınız bu anketi
Çok komiksiniz
yalanlarınızı yiyeyim dolar olmuş 4.50 kuruş evro olmuş 5.20 kuruş benzin olmuş 630 kuruş yakında yeni zam bekleniyor bu tabloya oy verecek eneyi koyun da olsa vermez siz nerde yaptınız bu yoklamayı kendi kafanızdan yazdınız muharrem ine ve Akşener aldı bayrağı gidiyor sen hala tayyp diyorsun yalaka
büyük sallamış.yaptıkları anket iddaa'da maç olsa 1 e 5000 verir yeminle
yani bukadar ekonomik kriz de hic bir akp li fikrini degistirmiyormu bu nasil bi durum ya daha ne olmasi lazim adamlar vaad de bile bulunmuyor ve tekrar bunlar secilirse dolar 8 benzin 10 tl yi gorur yazik valla
@highvoltage_2018 diğerleri seçilirse hem boşş vaadler hemde dolar16 benzin 20 tl olur
@highvoltage_2018 keMAL kadar bir dediğini 2 saat sonra ya inkar eden ya tersini söyleyene üstelik 9 seçimdir kaybettiği halde peşinden gidilmesine nasıl oluyor diye sorsan bence daha dürüst olursun.
A haberde bile yüzde 51 diyorlarsa bu iş tamam.
@6214 A haber eksik demiş dostum 55 olacak en az 55
kendi parti içi elemanlarınıza mı anket yapıyorsunuz anlamadım ki?
yalancı yandaş algıcı
Vah chp em vay..!!!%18 lerde görünüyor.en fazla bağıran o hep kaybedende o..7defa kaybeden korktu.8.kaybı göze alamadı.İnce dende bir cacık olmaz.adam kendisi diyor biz bu kafayla iktidar olamayız diye..
@s.hazir bi laf var at yalanı .... gerisini bilirsin başka lafa gerek yok ayrıca en çok bağıranda akp genel başkanı ey almanya ey kemal bey ey abd ey hollanda diye kim bağırdı bağırdıda ne oldu
@simsekseref hayatında gördünmü sen böyle dünyaya kafa tutan..sizinkiler sümsük sümsük otururlardı..
Algıcısın, algıcısınız, algıcılar.
Bunların hepsi yalaka olmuş. Parayı verene düdüğü çalıyor.
ben geçen dönem ak partiye verdim oyumu benim gibi 1000 tane düşünen arkadaşım var onların hiç biri vermeyecek yani ak parti ve mhp oyu yüzde 38 durum bu insanlar artık yoruldu bıktılar
Ne olacaktı CHP veya diğerlerinden bir cacık olmıyaçağını halk biliyor siz daha uyanamadınızmı yola devam ver mehteri
Ne 51 i en az yüzde 70
A haber tayıbın kanalı eğer sıkıyorda %51 alamıyor desın sanah kapının önunde
Yine bilinçli yönlendirme! Optimar ve Kanal A haber: Havanızı alırsınız!
mynet AKP nin oyunu her seçim 10 puan eksik verir. yani en az %60 ile tarih tekerrür ediyor
mhp %3 alsın öpüp başına koysun. Bunca zaman milliyetçiliği ayakları altına alıp milliyetçilere küfür eden akpnin yanındaki bir partiye hiçbir milliyetçi gidip oy vermez anca akpliler oy verir. Ekonominin patlamasına az kaldı. Dolar zirve yaptı ve durduramıyorlar. Çok büyük kriz gelecek. Dolar bunun habercisi. Bunlara rağmen hala %51 diyebiliyorsanız hepinize yazıklar olsun. Ama elbet devran dönecek ve bu ülkeyi vatanseverler yönetecek. Acaba o gün hangi yüzle bizim yüzümüze bakacaksınız.
Bu kadar yanlı olmayın be kardeşim çok ayıp sonra bu milletin yüzüne nasıl bakacaksınız
AKEPE İLK TURDA KAZANACAK OLSA MEHEPEYİ BEBEPEYİ YANINA ALMAZ TEMELİN KAPISINDA GECE GÜNDÜZ YATMAZ VE SENİN GİBİ SATILIK ANKETÇİLERE SAHTE ANKETLER YAPTIRMAZDI. AYRICA BAKANLAR KURULUNA KHK YETKİSİ VERMEZDİ. KENDİ KAZANACAĞINI BİLSE YETKİLERİNİ BAKANLAR KURULUNA VERMEZDİ. ŞİMDİ KAÇ PARA ALDIYSAN KEYFİNİ ÇIKAR SEÇİMDEN SONRA ALDIĞI O RÜŞVETLER SANA KUSTURULACAK BİLMİŞ OL ...
@hatamiti senin kafa yapına göre demek chp kaybedeceğini anladı onun içinmi ittifak yaptı.?
başladınız yine göklere çıkarmaya. ekonomi bu kadar berbatken kim akp ye oy verir artık. 2 sene önceki haddini bildiği seçimde ne demişti? 2 sene sonra dolar 2 TL olacak demişti. Hani nerde o vaatler.. Her seçimde bu bir milat olacak diyordu halen daha göremedik o milatı. bu sene mi milat olacak yine. milletin karnı tok artık bu yalanlara.
Korkunun Ecele faydası yok Gümbür gümbür geliyoruz Millet ittifaki ikinci turda ezecek evet bu kez EZECEK tarihten silinip gidecekler vatana millete hayırlı olsun Millet İTTİFAKI...................
a haberi duyunca sesli güldüm ya la :)
yalanınız batsın ama yakında görücekseniz kim gidiyor kim geliyor
Tabi canım zaten secime gerek yok. Biz %51 i ayarladık siz istediginizi yapın haberleri baslamış
Hay senin gibi araştırma şirketinin yalanına ben tüküreyim emi
AKP Genel merkez yoklama sonuçlarını halk oylaması diye veren zavallılar
Diğer Haberler