HABER

''Orams ailesinin evini yıktırmayacağız''

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, İngiliz Orams ailesinin Lapta'daki evlerini yıktırmayacaklarını açıkladı.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Kıbrıs sorunu konusunda genel görüşme yapılıyor.

Başbakan Eroğlu, meclis genel görüşmesinde yaptığı konuşmada, Orams davasında verilen kararın istinafının dahi engellendiğini, evin ve havuzun yıkılması kararı verildiğini, dava masraflarının da ülkeye, hükümete kaldığını, 1.5 milyon sterlin masraf ödeneceğini belirterek, avukatların bu masrafları düşürmek için müzakere başlatacağını, çünkü bu rakamın bütçeye göre çok büyük olduğunu söyledi.

Eroğlu, ''Binanın yıkılması için İçişleri Bakanlığına ve Lapta Belediye Başkanına başvurması gerekir. Biz verdiğimiz tapuların arkasındayız, iznimiz olmadığına göre bu binayı yıktırmayacağız. Mahkeme masraflarını asgariye indirmek için gerekli çalışmalar devam ediyor. Neticede maddi bir bedel ödenecektir'' diye konuştu.

''Dome Otel'de kalan 50 yabancıya da dava açılacağı bilgisi aldıklarını'' kaydeden Eroğlu, siyasetin hukukun önüne geçmesinin kabul edilmemesi gerektiğini, bu konunun da siyasi bir konu olduğunu söyledi.

Başbakan Eroğlu, Rumların mülkiyet konusunu mahkemede halletmeye çalışmasının iyi niyet yoksunluğunu gösterdiğini, artık gerçek suçluyu dünyaya ilan etmek gerektiğini kaydetti.

Verdikleri tapuların arkasında olduklarını vurgulayan Eroğlu, Orams davasının iyi savunulamadığını, davaya bakan Yunanlı başyargıcın da Makarios nişanı aldığı için tarafsız olmadığını belirtti.

KKTC'deki tüm siyasi partilerin Rum tarafının uzlaşmazlığını artık kabul etmesi gerektiğini ifade eden Eroğlu, Rumların uzlaşmazlığını görmeyenlerin yıllardır kendisini ve partisini suçladığını söyledi.

AA

Geri Dön