HABER

Orduyla göstericilerin Tahrir gerilimi

Mübarek'i istifaya sürükleyen eylemlerin odak noktası olan Tahrir Meydanı'ndan göstericileri uzaklaştırmaya çalışan askerlerle eylemciler arasında gerilim yaşandı. Binlerce kişi meydana geri dönüyor.

Mısır'da 20 gündür Tahrir meydanında bulunan göstericilerle alanı boşaltmalarını isteyen Mısır ordusu arasında gerilim yaşanıyor.

Binlerce kişinin Hüsnü Mübarek'in istifasına neden olan ayaklanmanın odak noktası olan meydanda yeniden toplandıkları bildirildi.

Ordunun da yeni gelen eylemcilere karşı nasıl tepki göstereceği konusunda kararsız göründüğü bildirildi.

Kahire Garnizonu'nun üst düzey yetkililerinden Muhammed İbrahim Mustafa Ali bugünden sonra meydanda herhangi bir göstericinin kalmasını istemediklerini söyledi.

Kriz sabah saatlerinde askerlerin girişlerini tanklarla kapattıkları meydandaki kampı tahliye etmek amacıyla göstericileri yavaş yavaş alan dışına sürmeye çalışmasıyla başladı.

Askerlere karşı direnirken meydana yüzlerce polisin girdiğini görünce büyük bir gerilim patladı.

Mısır polisi sokak gösterilerini bastırmak için kullandığı şiddet ve genel olarak insan hakları ihlalleri ve kötü muamele uygulamaları nedeniyle yoğun tepki görüyor.

Alana giren polis memurları ise, ''Artık yeni bir Mısır var. Halk ve polis elele'' diye sloganlar attı.

Benzer sloganlar göstericiler tarafından ordu ile halkın elele olduğu mesajı vermek amacıyla Mübarek karşıtı eylemlerin zirveye çıktığı günlerde atılmıştı.

Göstericilerin ''defolun, çıkın'' sloganlarına önce kayıtsız kalan polis daha sonra meydanı terketti.

Meydanda kalan eylemciler, reformlar konusunda takvim açıklanana kadar alandan ayrılmayacaklarını söylüyor.

Yönetimi devralan ordu ise, "yeni demokratik bir devleti kuracak sivil otoritenin seçimle işbaşına gelmesinin önünü açacak" yeni bir hükümet kurulana dek, şu anki hükümetten görevden kalmasını istediklerini de bildirdi.ülkenin tüm bölgesel ve uluslararası anlaşmalarına bağlı olduklarını açıklamıştı.

Konsey ayrıca uluslararası kaygıları dindirmek amacıyla uluslararası anlaşmalara bağlı kalacağı mesajı da verdi.

Bu açıklama özellikle İsrail'le yapılan anlaşmalara bağlı kalınacağına ilişkin bir güvence olarak yorumlanıyor.

BBC muhabiri Wyre Davis açıklamanın ABD ve İsrail'in kaygılarını dindireceğini belirtiyor.

Bu iki ülkede siyasetçiler Mısır'da iktidar değişiminin 1979 yılında imzalanan Camp David anlaşmasına ilişkin sorunlar çıkarması olasılığından kaygılı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön