HABER

Orhan Pamuk: "Ordunun her gün konuşmasından hoşlanmıyorum"

TOKYO (ANKA)- Nobel ödüllü yazar Orhan Japon Yomiuri Shimbun gazetesine, "On yılda bir askeri darbelerle karşılaşıyoruz. Allah'a şükür son 10 yılda böyle bir darbemiz olmadı. Ancak her gün, ordu bunu böyle yapmayın, bunu şöyle yapmayın diyor, ben bundan hoşlanmıyorum" dedi.

Orhan Pamuk Pamuk günlük yaklaşık 10 milyon tirajla Japonya'nın en büyük gazetesi konumunda bulunan Yomiuri Shimbun'un sorularını yanıtladı. "Nüfusunun yüzde 99'u Müslüman olan bir ülke laik. Bazıları bu laikliğin sınırına ulaştığını söylüyor. Bu laikliğin doğal olmadığını düşünmüyor musunuz?" sorusunu yanıtlarken, "Siz fundamentalist laiklerin görüşlerini savunuyorsunuz. Fundamentalist laikler İslamın bir sorun olduğunu düşünüyorlar, ancak ben öyle düşünmüyorum. İslamcı fundamentalistler de var. Görüşünüz geçerli ve Türkiye'de bir hayli popüler, ancak ben mutabık değilim" karşılığını verdi. İslamın özel hayatın dışında bir ülkenin nasıl yönetileceğine, yasalara ve hükümetlerle ilgili yönleri bulunduğunu, kuralların İslam ve Kuran'dan geldiğini belirten Pamuk, şöyle devam etti:

"Ancak bunlar, güçleri sadece ordunun gücü üzerine temellenen ultraradikal laiklerin tezleridir. Türkiye'de çoğunluğu oluşturan birçok kişi benim gibi, İslam ve laikliğin karışımına inanır. Şimdiye kadar Türkiye'de kamu yaşamı İslam kuralları tarafından belirlenmemişti, laikliğe göre belirleniyordu. Ben bir laikim, fakat liberal bir laikim.

Halkın istekleriyle laikliğin enerjisi arasında bir uyum olmalı. Türkiye'nin laikleri aynı zamanda liberal de olmalı. Bizim güçlerini ordudan alan laiklerimiz var. Bu Türkiye'nin demokrasisine zarar veriyor. On yılda bir askeri darbelerle karşılaşıyoruz. Allah'a şükür son 10 yılda böyle bir darbemiz olmadı. Ancak her gün, ordu bunu böyle yapmayın, bunu şöyle yapmayın diyor, ben bundan hoşlanmıyorum. Ancak bu sizin İslamcı fundamentalist olduğunuz anlamına gelmez. Ben aynı zamanda siyasi İslam'ın yükselişinden de kaygı duyuyorum. Yani iki tarafça da sıkıştırılıyorum ancak herhangi bir tarafı tutma zorunda değilim." (ANKA-DEVAM)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön