HABER

Orhan Pamuk: Ülkem için korkuyorum

"Ülkem için korkuyorum" diyen yazar Orhan Pamuk, Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye karşı daha sert tavır almalarını istedi. Nobel ödüllü yazara göre Türkiye'de hükümet liberal yüzünü kaybediyor. Pamuk Türkiye'nin mülteci sorununa yaklaşımını ise övdü.

Orhan Pamuk: Ülkem için korkuyorum

Yusuf Özkan / Lahey, Hollanda

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Avrupa ülkelerine, "insan hakları ihlalleri konusunda Türkiye'ye karşı daha sert tavır almaları" çağrısında bulundu.

Türkiye'de düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik baskıların endişe verici olduğunu belirten Pamuk, "Kendim için değil ama ülkem için, laik arkadaşlarım için korkuyorum" dedi.

Hollanda Televizyonu'nda yayınlanan "Nieuwsuur" (Haber Saati) adlı programı, "Kafamda Bir Tuhaflık" üzerine Orhan Pamuk ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Pamuk'un Kafamda Bir Tuhaflık kitabı Aralık 2014'te Türkçe baskısıyla raflardaki yerini almıştı. Mart 2016'da Almanca'ya tercüme edilen kitap İstanbul'da Mevlüt adlı bir bozacının öyküsünü anlatıyor. Mevlüt "Ben sadece bozacıyım. Politika okumuş insanların işi. Politikaya karışmam" diyor.

Basın özgürlüğü
Pamuk ise kahramanı Mevlüt'ün aksine ülkedeki politikaya ilişkin kaygılarını ve görüşlerini paylaştı.

Ünlü yazar, Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik baskılara ilişkin gelişmelerin endişe verici olduğunu söyledi.

Türkiye'deki gazetecilerin korku içinde olduğunu söyleyen Pamuk'a göre, özellikle hükümeti eleştirenler işten çıkarılıyor, tehdit ediliyor ve gazeteleri kapatılıyor.

"Son yıllarda İslamcı hükümetimiz liberal yüzünü kaybediyor" diyen Nobel ödüllü yazar, hükümetin giderek otoriter ve baskıcı hale geldiğini, gazetecileri hapse attığını ve gazeteleri yasakladığını söyledi.

Laik Türkler için korkuyorum
Pamuk, Türkiye'nin geleceğine ilişkin endişelerini şu sözlerle dile getirdi:

"Kendim için korkmuyorum, ülkem için korkuyorum. Arkadaşlarım için korkuyorum, laik, kültürlü Avrupa yanlısı Türkler için korkuyorum."

TBMM Başkanı AK Partili İsmail Kahraman Nisan 2016'da Türkiye'nin yeni anayasasından laikliğin kalkması gerektiğini, zaten darbe ile gelen ve büyük bölümü değiştirilmeyen mevcut anayasanın laik olmadığını iddia etmişti.

Ünlü yazar, Türkiye'deki demokrasi geleceği konusundaki kaygılarına Avrupa'nın destek çıkacağını ümit ediyor.

Pamuk, AB liderlerine bu konuda kendisine destek olmalarını ve Türkiye'deki demokrasinin onları da ilgilendirdiğini söylemeleri çağrısında bulundu.

Orhan Pamuk, Avrupalı liderlerin insan hakları ve basın özgürlüğü konusunda Türkiye'yi uyarmaları gerektiğine de işaret etti.

Mülteci krizi
Bu nedenle Almanya Başbakanı Angele Merkel ve diğer Avrupalı liderlerin sadece mülteci sorununu değil, Türkiye'deki demokrasi ile ilgili sorunları da dile getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Pamuk, Avrupa Birliği'nin mülteci krizini ele alış biçimini de eleştirdi.

Avrupa'nın kendi etrafında duvarlar örerek, kendi değer yargılarını aşındırdığını savundu.

Yazar, Türkiye'nin bu konudaki tutumundan da övgüyle söz ederek, "Bu noktada hükümeti hiçbir konuda suçlayamam. Türkiye'nin mültecilere yaklaşımı her türlü övgüyü hak ediyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler