HABER

Orta Doğu barış görüşmeleri Kudüs'te devam ediyor

İsrail ve Filistin liderleri, temel sorunları ele aldıkları dünkü Mısır toplantısından sonra görüşmeleri bugün Kudüs'te sürdürüyorlar.

Orta Doğu barış görüşmeleri Kudüs'te devam ediyor

Kızıldeniz'deki Şarm-el-Şeyh beldesinde dün yapılan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin yönetiminin başkanı Mahmud Abbs ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın katıldıkları üçlü görüşmede, taraflar arasında en önemli ayrılıklardan birini oluşturan, işgal altındaki topraklarda Yahudi yerleşim alanları kurulması konusunda, gözle görülür bir ilerleme sağlanamadı.

Bububla birlikte dünkü hassas görüşmenin gerçekleşmesinde önemli rol oynayan ABD Orta Doğu temsilcisi George Mitchell, tarafların "doğru yolda ilerlediğine inandıklarını" söyledi.

İsrail, şimdiye dek yeni yerleşim alanları kurulması konusundaki kısmi yasağını genişletmeyi reddediyor.

Filistin yönetimi, söz konusu kısıtlamanın son bulacağı 30 Eylül tarihinden sonra yeniden inşaatlar başlayacak olursa, görüşmelerden çekileceği tehdidinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dünkü görüşmelerin başlamasından önce, İsrail'e, yerleşim yerleri inşaatı yasağını sürdürme çağrısında bulunmuştu.

Clinton ayrıca "Süreçten umutlu olduğunu ve diyalog olmadan hiçbir ilerlemenin sağlanamayacağını" söylemişti.

ABD Orta Doğu temsilcisi George Mitchell da, İsrail'e, "Batı Şeria'da, yerleşim alanları inşaatlarının dondurulması kararını genişletmesi" çağrısında bulundu.

Mitchell, "Bu konunun İsrail açısından hassas bir sorun olduğunun farkındayız. Ancak Başkan Abbas'tan da, bu süreci yüreklendirecek ve hızlandıracak adımlar atmasını istedik." dedi.

İsrail'in 1967 yılında Batı Şeria ile Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden bu yana kurulan 100'ü aşkın Yahudi yerleşim alanında, yaklaşık yarım milyon kişi yaşıyor.

Orta Doğu'da barış sağlanması amaçlı görüşme süreci, 20 aylık aradan sonra, iki hafta önce Washington'da başladı.

Hamas ve Gazze halkı Görüşmelerdeki pürüzlerden bir diğeri de Hamas.

Batı Şeria'daki Filistin Özerk Yönetimi, Mahmud Abbas'ın liderliğindeki El Fetih grubunun elinde.

Üç yıldır Filistin halkının yüzde 40'ının yaşadığı Gazze'de denetimi elinde bulunduran Hamas ise, barış sürecinde herhangi bir şekilde temsil edilmiyor.

ABD, İsrail ve AB, Hamas'ın iktidarını tanımıyor.

Abbas'ın tüm Filistinliler adına müzakerelerde bulunmaya hakkı bulunmadığını savunan Hamas, barış görüşmelerine şiddet yoluyla engel olacakları tehdidinde bulunmuştu.

Bu ay başında barış görüşmeleri yeniden başladığında Hamas, Batı Şeria'da dört İsrailli yerleşimciyi öldürdü ve görmezden gelinemeyecekleri mesajını verdi.

Öte yandan BBC muhabiri Jon Donnison'ın aktardığına göre, çoğu Gazzeli, Hamas'ı desteklesin ya da desteklemesin, barış sürecine şüpheyle yaklaşıyor.

Gazze halkı, İsrail'in bölgeye yönelik ablukası karşısında, daha gündelik sorunlarla boğuşuyor.

Hamas'ın buradan İsrail topraklarına yönelik roket saldırılarına misilleme olarak uygulamaya konan abluka, son aylarda gıda ve bazı ticari malların girişine izin verecek şekilde gevşetildi.

Bununla beraber yakıt ve inşaat malzemeleri sıkıntısı hala sürerken, günde sekiz saati bulunan elektrik kesintileri yaşanıyor.

İsrail ayrıca Filistinlilerin Gazze'den çıkışını ciddi şekilde zorlaştırmış durumda.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön