HABER

"Orta Doğu'da istikrar Arap-İsrail sorununun çözümüne bağlı"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: - "Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da istikrarın sağlanması, uzun zamandır devam eden Arap-İsrail çatışmasının çözümüne bağlıdır"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da istikrarın sağlanması, uzun zamandır devam eden Arap-İsrail çatışmasının çözümüne bağlıdır." dedi.

Lavrov, 8. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki meseleleri ve güncel konuları değerlendirdi.

Bağımsız Filistin devletinin 1967 sınırlarına göre ve başkenti Doğu Kudüs olarak kurulması gerektiğini vurgulayan Lavrov, "Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da istikrarın sağlanması, uzun zamandır devam eden Arap-İsrail çatışmasının çözümüne bağlıdır." diye konuştu.

Libya meselesine değinen Lavrov, "Libya sorununun barışçıl bir çözümden başka alternatifi yoktur. Dış güçlerin, uluslararası normlara göre hareket etmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Lavrov, ABD'nin, uluslararası alanda demokrasi normlarına aykırı hareket ettiğini ve siyasetini benimsemeyen ülkeleri yaptırımlarla cezalandırdığını belirtti.

Rusya ve NATO arasında sistematik diyaloğun olmadığına işaret eden Lavrov, "NATO’nun genişleme yönündeki çabaları, ciddi bir krizi oluşturabilir. Küçük bir anlaşmazlık, büyük hatalara yol açabilir." dedi.

Lavrov, büyük güçlerin uluslararası sorunların çözümü ve terörle mücadele yöndeki çabalarını birleştirmesi gerektiğini vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön