HABER

Orta yaş bunalımı beklenenden erken geldi

İngiltere'de yapılan bir araştırma orta yaş bunalımına girilen dönemin 40'lı yaşların sonundan 30'ların ortasına gerilediğini ortaya koydu.

Orta yaş bunalımı beklenenden erken geldi

30'lu yaşların ortası ve 40'lı yaşların başındaki insanların toplumun en mutsuz kesimini oluşturduğu belirlendi.

2000 kişinin üzerinde yapılan araştırmanın 35 ile 44 yaşları arasındaki katılımcıları diğer yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında kendilerini en fazla yalnız ve depresif hisseden oldu.

Araştırma ayrıca meşgul anne ve babaların çocuklarıyla iletişimi Facebook ve benzeri sosyal paylaşım sitelerini kullandıklarını ortaya koyuyor.

Araştırmayı yapan Relate adlı danışmanlık kuruluşu bulguların ''gerçek bir orta yaş bunalımı''na işaret ettiğini kaydediyor.

Katılımcılardan 35 ile 44 yaşları arasındakilerin yüzde 21'i zamanlarının büyük bölümünde yalnız hissettiklerini, yine aynı oranda katılımcının da ev ya da işyerlerinde ilişkilerinin kötü olduğunu, bunun da kendilerini depresif hissetmelerine neden olduğu ortaya çıktı.

Relate'in yöneticisi Claire Tyler, ''Aslında geleneksel olarak biz orta yaş bunalımını 40'lı yaşlarının sonları 50'lerin başlarındakilerle ilişkilendiririz. Ama rapor, bu bunalımın insanlarıda beklenenden daha erken dönemine doğru gerilemekte olabileceğine işaret ediyor'' dedi.

'Çok çalışmak sağlığa zarar' Tyler, bu yaş grubundan insanların Relate'te yardım arayanlar arasında en geniş kesimi oluşturmalarının da tesadüf olmadığına dikkat çekiyor.

Relate'in başkanı, Lancaster Üniversitesi'nden Prof. Cary Cooper da, yaşanmakta olan ekonomik krizin sorunu daha da ağırlaştıracağını zira işverenlerin sayıları azaltılan çalışanlardan daha fazla iş talebinde bulunmakta olduklarını söylüyor.

Cooper, ''İngiltere Avrupa'da çalışma saatlerinin en yüksek olduğu ülke. Sürekli çok çalışmak da sağlık için iyi değil'' diyor.

Cooper, işle ilgili ruhsal problemlerin maliyetinin 28 milyar sterlin civarında olduğunu bunun da vahim bir sorun olduğunu kaydediyor.

Talk Talk adlı telefon ve internet şirketiyle işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırma ayrıca 35-44 yaş grubundakilerin yüzde 28'inin yaşadıkları işyeri sorunları nedeniyle işlerinden ayrıldığını da ortaya koydu.

Bireylerarası ilişkilerin ve ailenin de günlük yaşam sorunlarından nasıl etkilendiklerine ışık tutan araştırmanın kadın ve erkek katılımcıları uzun çalışma saatleri, tartışmalar, ev işlerinin paylaşımı ve kötü seksi ortak sorunlar olarak saydıkları da saptandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön