'Ortadoğu haritası yeniden çizilebilir'

Bazı uzmanlar bir asırdan beri ilk kez Ortadoğu haritasının yeniden çizilebileceğini öne sürüyor.

'Ortadoğu haritası yeniden çizilebilir'

LONDRA (ANKA) - Amerika'nın Sesi'nin haberinde Birinci Dünya Savaşı'nın 1918'de Osmanlı İmparatorluğu'nun "ölümünün" ve Ortadoğu haritasının yeniden çizileceğinin sinyalini verdiği belirtilerek, "Daha silahlar susmadan İngiltere ve Fransa bugünkü Suriye, Lübnan, Ürdün ve Filistin'i kapsayan Osmanlı topraklarını nasıl paylaşacakları konusunda anlaştı" denildi.

Habere göre, Londra'daki Royal United Services Institute adlı araştırma kurumunun başkanı Michael Clarke, günümüzde Ortadoğu'yu anlamak için bu paylaşmayı bilmenin şart olduğunu söylerken, "Bildiğimiz Arap dünyası aslında 1916'da Sykes-Picot anlaşmasına dayanarak İngiliz ve Fransızlar tarafından kuruldu. Ve o günden beri fazla değişmedi. İsrail'in 1948'de kurulması dışında önemli bir değişiklik olmadı. Ve şimdi, bu yıl ilk kez Ortadoğu haritası çözülmeye başlıyor" ifadelerini kullandı.

Haberde, bu gelişmenin en çok Suriye'de hissedildiği belirtilerek, Suriye'nin bölünebileceğini öne süren London School of Economics'in Orta Doğu Merkezi'nde görevli Robert Lowe'ın "Birbiriyle çatışan birçok grup arasında güç dengesi şu sırada eşit görünüyor. Hiçbir grup tam olarak kontrolü ele geçiremiyor. Kürtler kendi kentlerinde kontrolü büyük ölçüde ele geçirdi ve şimdi bunu korumaya çalışıyorlar" şeklindeki görüşüne de yer verildi.

-"IRAK BÖLÜNMEYE KARŞI DİRENİYOR"-

Birinci Dünya Savaşı'nın Versay anlaşmasıyla sona erdiğinde Kürtler'in Suriye, Türkiye, Irak ve İran arasında bölündüğünün altı çizilen haberde, şunlar kaydedildi:

"Saddam Hüseyin'in 2003 yılında devrilmesi ve kuzey Irak'ta özerk Kürt bölgesi kurulması, Kürtler'in bağımsız devlet iddialarını güçlendirdi.

Ancak London School of Economics'de görevli Profesör Saad Cevat Irak'ın bölünmeye karşı direndiğini söylüyor: "Birincisi Irak'ta bir iç savaşa gitme eğilimi yok. Yetmişli yıllarda Lübnan'da yaşanan türde bir iç savaştan söz ediyorum. İkincisi Irak halkı arasında Kürtler dahil ülkeyi bölmeyi amaçlayan ciddi bir niyet görülmüyor.'

Lübnan'da yaşanan son iç savaşın izleri başkent Beyrut'ta hala silinmiş değil. Suriye iç savaşının rakip Lübnanlı grupları etkilemesiyle bu ülkenin de bölünmesinden korkuluyor.

Geçtiğimiz aylarda Sünni ve Şii militanlar arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda ölen oldu.

İngiliz uzman Michael Clarke Arap ayaklanmasının ortaya saldığı güçlerin Ortadoğu haritasını yeniden çizebilecekleri görüşünde: "Bölgenin balkanlar gibi bölünmesi olasılığı var. Ortaya bir dizi yeni devlet, yarı-devlet ve toprak uyuşmazlığı çıkabilir. Bu hepimiz için yeni bir oluşum.'

Ancak Clarke Arap dünyasındaki devrimlerin başlangıç aşamasında olduğunu ve sonuçlarının bilinmesinin yıllar süreceğini söylüyor."

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 65 yorum
BOP başkanı tayyıpa oy veren eller kırılsın .
elin kolun bacağın bilumum uzuvların yer değiştirsin...!!!
Tayyip başta olmasaydı senin nerelerin kırılırdı biliyormusun.
djinn sen hiç gökten kemik yağdığını gördünmü.
Bütün çalışmalar islamı ve müslümanlığı yavaş yavaş tarihe gömme çalışmaları.Bunda başarılı olabilirlermi?Arap dünyasını kurduklarına göre yok etmeleride olağandır.Aslında müslüman ülkeleri Dünyaya entegre etmeye yıllarca çalıştılar.Ne hikmetse müslüman ülkelerin hiç biri Dünya kriterlerine entegre olamadı.Olmamak içinde direniyor.Bu direnmenin tek sebebi müslüman ülkelerdeki keyf erbabı yöneticilerin keyfi kaçacak korkusu yaşamaları.Müslümanın gözü açılınca ister istemez müslümanlıktan uzaklaşıyor.Çünkü Allah,peygamber ve kitap adına uyutulduğunun farkına varıyor.
ne kadar zeki birisiniz ! sizin gibi geniş ufuklu insanları dışişleri bakanlığı'na alsalar da biz de rahatlasak ! şimdi bu yazdıklarınız akıllıca bir analiz öyle mi ? diplomanız nereden sizin, hangi ilkokuldan ? çünkü bu sığ ve önyargılı, aptalca yorumları her aklına gelen rahatlıkla yapabiliyor ! dönün de konjonktürü ve islâm dünyasını yeniden ama doğru bir bakış açısıyla yeniden okuyun bir zahmet !
kendi inanç zırvalarını buraya taşımışsın inançsızlığa inandığın kesin.Müslümanlaarın ileri dönemlerini hiçmi duymadın,okumadın...Bir zamanlarda Avrupa dediğin devletler ve çin yerlerde idi şimdilerde ise uyuyanlar ayağa kalktı..İslam dünyası da yeniden ayağa kalkma çabasında ve zaman istiyor.İslam, insanlığı bu günkü değerler sillsilesine getiren bir disiplindir..Bunu anlamayacak kadar beynin yoksa bu gerçeği kavraman mümkün değil dursun yılmaz efendi....
hıristiyanların amacı da senin gibi düşünenleri çoğaltmak.
..değilmi ?..eğer çanakkale savaşını ittifak devletleri kazansa idi onlar gibi yaşamak ve onlar gibi düşünmek zorunda kalacaktık...hani kültür ,,hani dünyadaki halkların mozayiği,,tek düze düşünen ve köleleşen bir dünyaya uyum sağlayalım sonra ne olacak..peki o kurulan düzenlerden kurtulmak istediğinde kurtulabileceğine inanıyormusun..tüm dünya aynı düşünüyorken...saçma..
ALLAH BÜTÜN BÖLÜCÜLERİN BELASINI VERSİN
orta doğuyu bilmem ama bizimkiler ABD VE İNGİLİZ MANDACILIGINI KABUL ETMİŞLER.......resmi binalardan TC yazılarını indirdiklerine göre...... TÜRKİYEDEKİ yaşayan insanlara türk vatandaşıda denilmeyecek...... BAYRAGA TÜRK BAYRAGIDA DENİLMEYECEK geriye ne kaldı söylermisiniz....
bakıyorumda hemen gaza gelmişsiniz.Bakın bu millet üzerinden tarih boyunca oyunlar oynandı tuzaklar kuruldu ama tam anlamıyla bu milletin kolunu bükemedi.Biz Kuran a sımsıkı sarıldığımız sürece kimse elimizi bükemez.Bakınız en büyük örnek Osmanlı dır.
osmanlının bı sözü vardır ateş olmayan yerde duman olmaz kurana sımsıkı rıyasız samimi gercek iman gücüyle sarılırsan arkana abd deyılde kainatın sahibi o yuce yaradanı alırsan geldikleri gibi giderler yorumcu kardeş
Osmanlı diyorsun da , nerde Osmanlı? Tüm emperyalistler gibi o da çöktü.
Osmanlı mı kaldı da örnek veriyorsun? Örnek vereceksen olumlu örnek ver bari. En önemli örnek halkın kişilik sahibi olması dır Türklükdür en önemli örnek yok olmamışdır y.y.lardır vardır. Yıkık bir imparatorluğu örnek verip durmayın.
senin din ini iyi tanıyorsan ve ona göre davranıyorsan zaten kişiliğin oturmustur.Ha ayrıca senin gibi atasını tanımayanlar Türk üm diye gecınıyor ya zaten bitmişiz.Osmanlı zamanında hangi topluluk zulüm gormus soylesene.(güçlü döneminde).Bir Makedonya ya , Bosna ya,Hatta Almanya ya ve daha birçok ülkede Osmanlı sevgisi var ve hepside Ah o Osmanlı geri dönse diyor..
kendi kendini bogazlayan .müslüman alemi.cehaletin oldugu yere 1000 peygamber gelse farketmiyor.insan önce insan olmayı bilecek. merak edecek,çalışacak,düşünecek,sorgulaycak.bunları ögrenecek.
haşaaa yaa arkadaş müslüman dediğin merak etmez düşünmez sorgulamaz söylenenleri harfiyen yerine getirir doğru yada yanlış.....yanlışmıyımmmmmm
nerde ölekmi görekmi demişlerya o hikaye
İyi de AKP nin amacı zaten bu Tayyip kendi de açıkladı ya
Hani BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ diye bir şey yoktu. Ey kafasını kuma gömüp (Devekuşu misali) dışarıda kalanlar, sizlerde gözünüzü kaplayan o "MANEVİYAT PERDESİ" ni biraz da olsa açında Allahın verdiği beyni "sadece çoğalmaya, yada secde etmeye" odaklı olarak kullanmayın. Hani yoktu kardeşim böyle bir proje, hani bizim idarecilerimiz EŞ BAŞKAN falan değildi. Dünya sadece davul değil bunun orkestrasını yapıyor. Ey ahali anlaşılan bizde sadece mübarek ramazanda çalan davullar küimseyi uyandırmamış.
Bu iş öyle davulla zurnayla olmaz be cahil, tencere tava çalmak lazım.
eş başkanlar chp tkp ip falandır. Onlar can atıyor akp iyi eş başkanlık yapamıyor. Nasıl olursa olsun darbeyle de olsa bizi iktidara getirin mısırdaki darbeciler gibi en güzel eş başkanlığı biz yaparız diyorlar. Mısırda olduğu gibi amerika ve ab de sesini çıkarmaz zaten. Gezi olayı olduğunda savaş varmış gibi saatlerce yayın yaptılar. Yalan haberler servis ettiler ama mısır olunca sus pus. Tahrirdeki temerrüd yani isyancılar sivil iktidarı protesto edince hemen asker sivil yönetimi tokatlıyor. Diğer tüm meydanlarda daha çok insan darbeyi protesto ettiğinde cahil bilgisiz ve terörist oluyor.
IRAK BÖLÜNMEYE KARŞI DİRENİYOR YAZIYOR. NE DİRENMESİ,IRAKIN KUZEYİNDE KÜRT DEVLETİ KURULDU. PKK GÜÇLENDİRİLDİ.KÜRT SİVİL KURULUŞLAR,SİVİL ÖRGÜTLER, KURUMLAR YAPILANDIRILDI. PEKİYİ BUNU AMERİKA’MI GELDİ TÜRKİYEYE YAPTI? BU HUSUSU ANLAMAYAN ZİHNİYET HALA YOLA DEVAM DİYOR. EFENDİLER BU GÜN ÜLKEMİZDE PKK'YI PALAZLANDIRAN KİM?ÜLKEMİZİ BÖLDÜRECEKLER.AVTUPA DEĞİL, ABD DEĞİL.KİM? ELBETTE PKK YÜRÜYÜŞLERİNE GÖZ YUMAN, AYAKLANMA PROVALARINA "AMAN ORANTILI GÜÇ KULLANIN" DİYEN, PKK VE İMRALIYLA GÖRÜŞMEDİM GÖRÜŞEN ŞEREFSİZDİR ALÇAKTIR DEYİP PAZARLIKLAR YAPAN ZİHNİYET. GEÇMİŞ OLSUN YOLA DEVAMCILAR.
Türk Osmanlı Devleti İmparatorluk döneminde Hangi topraklara sahip olduğu tüm dünyada bilinmektedir.Özellikle Suriyenin bir kısmı, musul, kerkük ve Filistin topraklarının tapusu hala bizdedir.Bu topraklar kanla canla alındı.Bilindiği üzere tarih boyunca savaşlar ya toprak için yada su için yapılmıştır.Her ırkın toprak ve su için bibirleriyle savaşı olmuştur.Tarihte; Nedense? Kürtlerin herhangi bir ırkla böyle bir savaşı hiç bilinmiyor. Yani şimdi kürtlere hiç bir emek sarfetmeden,kan dökmeden,can vermeden, elini kolunu sallaya sallaya toprak mı? verilecek, devlet olmalarımı? sağlanacak.yok yaa
ortaçağ kapanalı çok oldu sen uyu.sisinin yanına git belki sanada toprak verirler.dünya küreselleşti.önemli olan huzur içinde bu dünyada yaşamak.bir karış toprak için ölmek öldürmek kadar saçma birşey yok.dünya senin ve sisinin olsun gözünüzü toprak doyursun.faşist zihniyetli cahil....
hari ka yazmışsın üstad
kürtler hangi savaşla osmanlıya katıldı yada güneydoğu ne zaman osmanlı toprağı oldu bi araştır istersen kimler ne için savaşsız kayıtsız osmanlıya katılmış islam ve hilafet için osmanlıya tabi olan kürtler ...osmanlıda doğu bölgesine ne ad veriliyordu kanuni yavuz sultan selim han ne ile adlandırmışlardı bu bölgeyi kürdistan lafı sizlere çok değişik gelebilr ama tüm padişahlarımız bu bölgeye kürdistan diye hitap etmişlerdir....
onların kanı sonra dökülecek, canları sonra yanacak; Şimdi Taşeron olarak 'Yahudilerin vadedilmiş topraklarını' diğer ülkelerden koparma görevini taşeron olarak yürütüyorlar, bunu becerip özerk bir kürdistan kurduklarında, israil filistine yaptıklarını onlara yapacak, Vadedilmiş topraklarını kürtlerin kanına akıtarak alacak. İsrail ve ABD nin o toprakları onlara yar edeceklerini zannediyorlar.
Arap Baharı denilen safsata Mısır'da bitirilmiştir, Amerika YENİ SINIRLARI haritayı filan unutsun.
..bu senin zannın..yada temennin..dur bakalım daha yeni başlıyor..daha çok müslüman kanı göreceğiz...kan döküle döküle tarih yazılır..israil gibi yerleştirme devlet kazanılmaz..bu filmin sonu belli bir senaryo olurdu..
Defalarca yorumlarımda aynı konuyu anlatmaya çalıştım.Satılmış aktörler din faktörünü kullanarak cahil kesimi rahatlıkla aldatıp kullanabiliyorlar.İnananlar, inanmayanlar; bu faktör bir ülkenin halkını bölmekte o kadar rahat işletiliyor ki Amerika ve batı zevkten dört köşe.Müslüman ülkelerdeki müslümanın müslümana uyguladığı vahşete bakın, her taraftan kan fışkırıyor her taraftan feryatlar yükseliyor. İslam alemi peşine takıldıkları satılmış aktörlerin asıl amaçlarından habersiz kendi kendini acımasızca yok ediyor.İlan edilen medeniyetler savaşı güç kullanmadan işte böyle devam ettiriliyor.
o yeşil yer abd nin olmasın?
Kürdistan 10 yıla kalmayacak, demek oluyor ki değişmemesi abes olur.
aman allahtan kaybetmişler bide onlarlamı uğraşcaktık cahil milletler. AHHHHH ATATÜRK Bİ 20 YIL DAHA YAŞASAYDIN YA ŞİMDİ MUASSIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ZİRVESİNDE OLURDUK.
ZATEN ORTADOĞUDAKİ BÜTÜN MİLLETLER DÖNÜLMEZ BİR İÇ SAVAŞ HALİNDE ,TÜRRKİYE DE DE PSİKOLOJİK İÇ SAVAŞ VAR ,ÇÖZÜM AYAĞINA KÜRDİSTAN KURULDU ,ARTIK 1-2 SENEYE DE RESMİYETE DÖKÜLÜR ,TÜRKİYE CUMHURİYETİ HARİTASI TEKRAR ÇİZİLİR
beter olsunlar sırf gt kılları sefalete duşmelerı ıcın sokaklarda boğazlarına ıp bağlanarak suruklenmelerı dünyanın izlemesı ıcın bölunsun türkiye cennetmiş kapıda sızı beklıyolar hırsızlıklarınızla yolsuzluklarınızla subyancı lar bekliyor cennet kapısın acmışda... beter olun beterrrrrrrr akpkk lıler zıncırle suruklesınler sokaklarda
Fazla değil 10 yıl içinde bizde böyle olacağız
bunları 20 sene önceden biliyorduk bizler .şimdikı nesıl gibi boş milli manevi degerlerden gündemden uzakta yetişmemiştik...koskoca sovyetler koskoca osmanlı işte böyle yıkıldı...koyun gibi uyursan gün gelir birisinın cuntasında uyanırsın
bu arapppppplarda ancak birbirlerini yesinlerrr
O ülkeler içinde Türkiye'de var
Orta doğuda oynanan oyunlar Türkiye ve müslümanlar üzerinde oynanmaktadır.Neden hiç bir hıristiyan ülkesinde çatışma veya kaos yok,çünkü hıristyan alemi ne güçlü bir müslüman alemi vede ne güçlü bir Türkiye istemektedir.Bütün oyunlar bu düzende dönüyor ama anlayan yok...
KLİSE BUNLARA YENİ TOPRAKLAR VAAD ETMİŞ ANLAŞILAN
ey Türkiye ve seni yönetenler. adamlar sizin gözünüze soka soka böleceğiz diyorlar. siz uğraşın reform demokrasi falan filan diye. size bunları servis edenlerin niyeti aşikar. yapmadıklarını size satıyorlar. bizim gibi küçük bey....ler anlamaz. gaflet hepimizin illeti olmuş... uyan türk milleti.. 30 kupona alınmadı bu vatan. anafartalarda geliboluda dereleri dolduran kan verildi..
Kimi kime şikayet ediyosun
ne olcak bu dünyanın hali
ERBAKAN HOCA söylemişti daha beter olun akepeliler sınırınızın .... :D koyacaklar
..OSMANLININ DİRİLİŞİDE SİNYALİNİ VERİYOR..
tam zamanıdır. birdaha böyle ugun bir zaman bulamazsınız. bu millet tekrar dirile bilir. acele edin.
Tayyibi de Ortadoğu'nun lideri yapacaklarmış .Pehhhh
..Bu arada suriyeyi boşaltıyorlar...?..suriyeden kürtlerde göçüyor...bu ülkenin geleceği kimin ellerine teslim edilecek...dikkatler mısıra çevrilmişken...
Tabii ki , Kürdistan eksik kalmış haritada. AKP nin bağışladığı ülke parçamız...!!
güçlü olan kazanır.bu tarihde böyleydi bundan sonrada böyle.hiçbir millete ne olur bizden ayrılmayın.ne olur bizi bölmeyin diyemezsin.Tarih herzaman güçlülerden yanadır.bunu unutmayın.bu böyle biline.Biz türkler 100 lerce devlet kurduk,devletleri yıktırk.hatta imparatorlukalra son verdik.şimdi ingilizin,almanın veya kürdün oyun bozanlığından yakınacağımıza çok çalışmalıyız.biz onların kini yıkmaya muktedir olmalılyız.ağlamakla sabah edersin.ama gerçeği de değiştirmezsin.
HİÇ DURMAYIN HEMEN BÖLÜN OSMANLININ SINIRLARI BELLİ BİZ HERKESE BAKARIZ IRAKLIYA BAKTIK SURİYELILERE BAKIYORUZ YUNANLILAR ACINDAN ÖLÜYOR ÖLMESİNLER BARİ BUNDAN SONRA BAKILACAK ÜLKELER TOPRAKLARIYLA GELSİN.....
ORTADOĞUDA SINIRLARIN DEĞİŞMESİ,YENİ DEVLETLERİN KURULMASI,YADA KİMİ DEVLETLERİN ORTADAN KALKMASIMI ÖNEMLİ YOKSA OLABİLECEK BU DEĞİŞİMLERİN TÜRKİYENİN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDAMI OLUP OLMAYACAĞI ÖNEMLİ.BENCE TÜRKİYENİN LEHİNDE OLACAK HERTÜRLÜ DEĞİŞİME TAM DESTEK.
argaios ermenice savunduğu kişiye dikkat.
Tarihte hiç bir zaman orta doğuda bir kürt devleti olmamıştır.osmanlıyı yıkıp yeni devletler oluşturmaya çalışan yabancı güçler şimdide emirlerindeki iktidarlardan faydalanlark ülkemeiz başta olmak üzere bölmeye çalışıyorlar.
Tabiki yeniden çizilmeli, Musul, Kerkük, Halep, Girit, 12 Adalar ve Rodos, bunlar Misakı Milli sınırları içinde yer almalı, zaten son anda Misakı Milli Sınırları dışında tutulmuştu binbir hile ile;
Adam dogru söylüyor 50 sene sonrasının planını yapıp ona göre hareket ediyorlar.. TÜRKİYEDEKİ ,SURİYEDEKİ, ve diger yerdekiler bunu göremiyor işte kendi başlarına millet olabileceklerini sanıyorlar . bölünme oldugu anda adamlar tepemize binecekler haberleri yok. Biz savaşıyoruz gene savaşırız mantıgı war , da destekleyenle nasıl szavaşacaklar....
büyük ortadoğu projesimi yoksa müslümanların katli mi iyi incelemeli bu süreci.
ya şu benim ülkem petrole karşı su oyununu niye oynamaz.Oradan istediği kadar petrol çıksın su olmayınca bırakın savaşmayı ayağa kalkacak güçlri kalmaz oradakilerin.Bu ülkede de dış açık diye bir olayda olmaz.Su Allahın nimeti ise petrol Allahın nimeti değil mi?
Adamların cebinde limitleri son kuruşuna kadar dolu 5 tane kredi kartı,bu kartların alacaklılarının hepsi yabancı banka.Kıçlarındaki don bile yabancılara ipotekli,kalkmış burada yorum yapıyor.Bilmesen sanırsınki Oxford siyasal bilimler mezunu.Yok islam ülkeleri yükseliyormuş,yok yeni osmanlı diriliyormuş,yok ne bölünmesi ne toprak vermesi üste toprak bile alabilirmişiz.Yahu siz önce yabancılara ipoetekli kıçınızdaki donlarınızı kurtarın yoksa kıçınız açıkta kalacak.Biliyorsunuz kıçınız açıkta kalırsa bu gördüğünüz rüyalar artarak devam edecek.
dünya kurulduğundan beri nice imparatorluklar çöktü sınırlar değişti. elbet değişecektir gelecekte de.
Diğer Haberler