HABER

Ortadoğu'da ufukta ateşkes görünmüyor

NEW YORK (İHA) - Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını değerlendirmek üzere ilk kez dün akşam toplandı.

Arap ülkeleri beş gündür süren İsrail bombardımanı ardından taraflara ateşkes çağrısı yapılmasını teklif etmişti. Ancak Konsey toplantısı bu teklif üzerine oylama yapılmadan sona erdi.

Mısır ve Libya tarafından sunulan taslakta İsrail'in aşırı güç kullanması ve sivil-asker ayrımı yapmadan saldırması kınanıyordu.

Fakat ABD ve İngiltere, son çatışmaların nedeni olarak gördükleri, Hamas'ın roket saldırılarından bahsedilmediği için tasarıya karşı çıktı. Toplantı öncesinde BM'deki Filistinli temsilci derhal ateşkes ilan edilmesini istedi.

İsrail elçisi ise ülkesinin meşru müdafaa hakkını kullanmakta olduğunu ve kendisini terörizmden korumak için gereken tüm önlemleri almaya devam edeceğini söyledi.

Bölgede ise İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı sürdü. Hamas da İsrail'in güney kesimlerine roket saldırıları yapmaya devam etti.

ABD Başkanı George W. Bush ateşkesin ilk adımı olarak Hamas'ın roket saldırılarını durdurmasını istemişti. Son bir hafta içindeki saldırılarda yaklaşık 400 Filistinli ve 4 İsrailli öldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön