HABER

Örtülü ödenek soruşturmasında 5 kişi serbest

Ergenekon savcılarınca yürütülen örtülü ödenek soruşturmasında gözaltına alınan 5 kişi, savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

İSTANBUL (İHA) -İkinci Ergenekon davası sanığı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, Jandarma Genel Komutanlığı görevinde bulunduğu 2 yıllık dönemde örtülü ödenekten kendisine yakın 5 kişiye 7.5 milyon lira aktardığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan işadamları Mehmet Sanibal, Sencer Özkan, Sedat Kıyak, Muammer Öner, Erkmen Edrem savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Ergenekon savcılarınca yürütülen örtülü ödenek soruşturmasında gözaltına alınan emekli astsubay Erkmen Edrem'e İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunda Ergenekon terör örgütüne üye olup olmadığı soruldu. "Hayır, Ergenekon terör örgütüyle uzaktan ve yakından herhangi bir irtibatım yoktur" yanıtını veren Edrem, Ümraniye'de ele geçirilen bombaları basından duyduğunu ifade etti. Edrem'e ayrıca Ergenekon soruşturma kapsamında ele geçirilen birçok belge ve Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve

Eldiven darbe planları ve Encümen-i Daniş toplantıları da soruldu.

Örtülü ödenek soruşturmasında gözaltına alınan emekli astsubay Erkmen Edrem'e hesabına aktarılan paralar soruldu. Darbe çalışmaları kapsamında Cumhuriyet Gazetesi'ne maddi yardımda bulunup bulunmadığı sorulan Edrem, gazeteye üye bile olmadığını anlattı. Edrem'e Aytaç Yalman döneminde bir şirkete yapılan ödemeler de soruldu.

Polisin "Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur adına açılmış olan örtülü ödenek hesaplarından sizin hesabına aktarılan paralardan Cumhuriyet gazetesinin desteklenmesi için gazeteye mali yardım yaptınız mı?" sorusuna Edrem, "Jandarma Genel Komutanlığı'nın örtülü ve açık hesabından hesabıma herhangi bir para aktarılmadığı gibi ayrıca benim Jandarma Genel Komutanlığı ile herhangi bir mal ve hizmet alımım olmamıştır. Cumhuriyet gazetesine herhangi bir yardımda bulunmadığım gibi abonesi bile değilim"

cevabını verdi.

Kendisiyle birlikte gözaltına alınan Sencer Özkan ve Mehmet Sanibal ile ilişkileri sorulan Edrem, Sencer Özkan'ın REM şirketinin ortaklarından olduğunu söyledi. Kendisinin bu şirkette 2002-2005 yılları arasında havacılık konusunda danışmanlık yaptığını belirten Edrem, şirketten ayrıldıktan kendisiyle herhangi bir irtibatı olmadığını söyledi. Polisin Edrem'e sorduğu bir soruda, Ankara 30. Noterliği'nden Sencer Özkan'a 15 Ekim 2003'te bir vekaletname verildiği anlatılarak bu vekaletname ile Mehmet

Sanibal'ın her türlü vadeli, vadesiz, döviz veya Türk lirası hesaplarından dileği zaman, dilediği tutarda para çekme ve her türlü işlem yapma yetkisi verildiği ifade edildi. Özkan'ın ise bu vekaletname ile Sanibal'a ait hesaplardan farklı tarihlerde toplam 350 bin doları Erkmen Edrem'in hesabına aktardığı ortaya çıktı. Erdem 350 bin doları nerede kullandıklarını "Rem şirketinde danışmanlık yaptığım sırada Sencer Özkan'a ait olan şirket binasının restorasyon çalışmalarında ve Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait

T37 uçak motorlarının modernizasyon projesinde kullanılmıştır" şeklinde açıkladı. Sencer Özkan'ın bankalarla problemi olduğu için parayı kendi hesabına aktardığını ifade eden Edrem, "Bahse konu 350 bin doların Mehmet Sanibal üzerinden benim hesabıma geçtiğini daha sonradan öğrendim" dedi.

Bunun üzerine polis, Edrem'e Başbakanlık Teftiş Kurulu'nda verdiği ifadede, REM firmasına danışmanlık yaptığı dönemde şirketin ihalelerden 30- 40 bin dolar tutarında para kazandığını ve kendisinin de bu kazançtan yüzde 10 pay aldığını söylediğini hatırlattı. Edrem, ise paranın nasıl kullanıldığına dair anlattıklarını tekrarladı. Edrem'e ayrıca Cambridge Lake LTD şirketine farklı zamanlarda gönderilen 1 milyon 40 bin 669 doların akıbeti de soruldu.

Edrem'e polis tarafından EMTA USA adlı bir şirketle ilişkisi ve Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde EMTA USA adlı şirkete yapılan ödemelerden bilgisi olup olmadığı da soruldu. Bu konuda bilgisi olmadığını söyleyen Edrem'e hesabına aktarılan paraların darbe çalışmaları için kullanılıp kullanılmadığı soruldu. Bu gruba herhangi bir maddi ve manevi yardımda bulunmadığını söyleyen Edrem'e bütün Ergenekon sanıklarının tanıyıp tanımadığı soruldu. Ancak Edrem

hiçbirini tanımadığını dile getirdi.

Edrem'e savcılık sorgusunda ise para transferlerine ilişkin sorular yöneltildi. Cambridge Lake isimli şirkete 1 milyon 48 bin 669 doların neden transfer edildiğinin sorulması üzerine ise Edrem, "Cambridge Lake isimli firma ile ilişkim bulanmamaktadır. Hakan Şanlı REM şirketinin ortaklarındandı. Hakan Şanlı'nın ricası ile iki kere 50 bin, bir kere de 8 bin dolar kadar parayı Dean La Vey hesabına havale ettim. Hakan Şanlı ile bu şahıs arasında iş ilişkisi vardı. Hakan Şanlı da patronlarımdan biriydi.

Patronumun talimatı üzerine bu havaleleri gerçekleştirdim" dedi.

Savcılık sorgusunda emekli Orgenerallar Eruygur, Aytaç Yalman gibi isimlerin yanı sıra Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun faaliyetleri de soruldu. Emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın komutanlığı döneminde örtülü ödenekten EMTA USA'a yapılan ödemeler hakkında bilgisi olmadığını ifade eden Edrem, "Ülkem İnşaat'a Şener Erguygur döneminde örtülü ödenekten yapılan 66 bin 687 TL'lik ödemenin mahiyeti nedir?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

"Ülkem İnşaat benim kurduğum NSN şirketimin 2008 yılının Mart ayına kadar ortağıydı. Ülkem inşaatın sahipleri o tarihlerde İsmail Çevikoğlu ve oğlu Volkan Çevikoğlu idi. Daha sonra bu şahıslar şirketti hisselerini şimdiki ortağım Murat Gürmen'e devrettiler. Benim Ülkem İnşaat ile herhangi bir irtibatım kalmadı. Şener Eruygur'un jandarma genel komutanı olduğu dönemde örtülü ödenekten yapılan ödeme ile ilgili benim bilgim bulunmamaktadır."

Erkmen Edrem'in avukatı Dicle Evren, adliye çıkışında yaptığı basın açıklamasında, "Bu örtülü ödenek sorusunun Jandarma Genel Komutanlığına da sorulması gerekir. Ortada suç unsuru oluşturacak bir durum yok" dedi. Evren, müvekkilinin şirketinin üç yıl öncesine kadar TSK, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğüne başkaları tarafından bilinmemesi gereken kritik istihbarat cihazlarını temin ettiğini söyledi. Evren, örtülü ödenekle ilgili yapılan ödemelerin belgelerini savcılara gösterdiklerini dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön