Osman Yağmurdereli'ye istifa çağrısı

Ankara (AA)- CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli'yi, Kızılay Yönetim Kurulu üyeliğinden istifaya çağırdı.
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ve Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı, CHP'li Kılıçdaroğlu'nu, basına yansıyan, "Kızılayın Endonezya depremi için topladığı 2 trilyon lira bavulla götürüldü. Ne kadarı yerine ulaştı belli değil" şeklindeki sözleri üzerine TBMM'de ziyaret etti.

Taşlı, Kızılayın, tek düzen muhasebe tuttuğunu, kimsenin kayıtsız para alıp veremeyeceğini, denetime tabi olduğunu dile getirerek, paraların "bavulla götürülmesi" gibi bir durumun olmadığını bildirdi.Bankacılık sistemine göre, kurumun para göndermesi için karşıda hesabın bulunması gerektiğini, bunun da ilk etapta mümkün olmadığını belirten Ömer Taşlı, bu nedenle bölgelere giden ilk ekiplere, nakit para verdiklerini, daha sonra banka hesabının açıldığını anlattı.

Kızılayın şeffaf bir kurum olduğunu kaydeden Taşlı, CHP saymanlarını, Kızılayın hesaplarını incelemeye çağırdı. Taşlı, "Ben harcadım, hesabını da ben vermek istiyorum" dedi.Kızılay Genel Başkanı Küçükali de Kızılayın muhasebesinin standart hale getirildiğini, uluslararası denetim firmalarına açık olduğunu dile getirdi. Küçükali, herkese, denetlenmeleri konusunda açık olduklarını bildirdi.

-"İstifa çağrısı"-
CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu da AK Parti'nin, iktidara geldikten sonra ilk el attığı kurumların başında Kızılayın geldiğini, bu kurumun başına o dönemde hakkında iddialar bulunan bir kişinin getirilmesinden rahatsızlık duyduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, Taşlı ve Küçükali'nin, duyarlılık gösterip, belge getirmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi."Kızılay gibi bir kuruluşa, yöneticiler olarak siz, politikacılar olarak biz, medya ve toplumun tüm kesimlerinin duyarlı olması gerekir. Bu paralar ne sizin ne bizim; toplumun" diyen Kılıçdaroğlu, Kızılaya ilişkin geçen dönem verdikleri araştırma önergesinin kadük olduğunu hatırlattı.
Kemal Kılıçdaroğlu, araştırma önergesini bu dönem yinelediklerini vurgulayarak, araştırma isteminin Taşlı ve Küçükali dönemiyle ilgisinin olmadığını bildirdi.
Ancak, bu döneme ilişkin de bir eleştirisi bulunduğunu dile getiren CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli'nin Yönetim Kurulu üyesi olmasının, Anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, Yağmurdereli'nin Yönetim Kurulu üyesi olmadan da Kızılaya katkıda bulunabileceğini belirterek, AK Parti'li Yağmurdereli'nin Yönetim Kurulu üyeliğinden çekilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.