ÖSS iptal edilebilir mi?

Haydarpaşa Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi 3 kişi, 2008 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzunun, katsayıya ilişkin bölümünün ve sınav sürecinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara 12. İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

Öğrencilerin avukatları Mustafa Asım Kahyaoğlu ve Hakan Yıldız tarafından, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) aleyhinde dava açıldı. Dava dilekçesinde, İstanbul Haydarpaşa Anadolu Meslek Lisesi Raylı Sistemler Teknolojileri Alanı son sınıfında okuyan müvekkillerinin 15 Haziran 2008 tarihinde yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı'na katılacakları kaydedildi.

Söz konusu öğrencilerin, sınava başvurmak için gerekli evrak ve kılavuzu 3 Mart 2008 tarihinde ÖSYM bürolarından alıp incelediklerinde, mezun olacakları alan için 4 yıllık hiçbir yüksek öğretim kurumunun öngörülmediğini, sadece 2 yıllık eğitim veren ve 25 kişilik kontenjanı bulunan Porsuk Meslek Yüksekokulu'nun öngörüldüğünü fark ettikleri aktarıldı.

Bu durumun, Anayasa'nın 42. Maddesinde düzenlenen "Eğitim ve Öğrenim Hakkı" başlıklı maddesine aykırı olduğu savunulan dilekçede, bu sebeple; YÖK'ün 14 Şubat 2008 tarihli toplantısında verilen karar ile hazırlanması, basım, dağıtım ve uygulanması ÖSYM tarafından yapılan 2008 Yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzunun ve sınav sürecinin öncelikle yürütülmesinin durdurulmasına ve sonuçta iptaline karar verilmesi talep edildi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler