HABER

"Osteoropozdan korunmak için süt için"

Adıyaman Sağlık Müdürlüğü tarafından, 'Osteoropozdan korunmak için, sağlıklı süt için' eğitimi verilerek, eğitim sonunda süt içildi.

"Osteoropozdan korunmak için süt için"

Adıyaman 1. Nolu Toplum Sağlığı Merkezi'nde verilen eğitimde, sütün önemine dikkat çekildi. Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş'ın da katıldığı eğitimlerin 64 aile hekiminin yanı sıra hemşire ve ebelere yönelik verileceği ifade edilirken, 1 gün süreceği belirtildi. Hemşire Meral Beyaz'ın Osteoropoz hastalığını anlattığı eğitimde, hastalık riskinden korunmanın yollarını anlattı.

Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Türkiye'de süt tüketiminin çok düşük olduğuna dikkat çekerek, süt tüketiminin arttırılması gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Mehmet Emin Taş, bireylerin sağlıklı ve güçlü yaşamasında, ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında yeterli ve dengeli beslenmenin temel şartlar olduğunu söyledi.

Taş, "Ülkemiz genelinde gıda tüketimine bakıldığında, tahıl ve tahıl ürünlerinin tüketimim ilk sırda yer almaktadır. Tahıl tüketimini takiben ikinci sırada sebze tüketimi gelmektedir. Süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarda tüketimi her yaş grubu için önem taşımaktadır. Ancak, ülkemizde ülkemiz de süt içme alışkanlığı yaygın değildir. Yapılan araştırmalar ülkemizde bu besin grubunun tüketim düzeyinin önerilen miktarların çok altında olduğunu göstermektedir. Tüketilen bütün içecekler arasında ne yazık ki sütün payı sadece yüzde 9dur. Kişi başına yıllık içme sütü tüketimi ülkemizde sadece 24 litredir. Oysa bu miktar birçok Avrupa ülkesinde 100 litrenin üzerindedir. Süt insan organizması için gerekli pek çok besin öğesini bileşiminde hemen hemen yeterli ve dengeli bir şekilde içeren ve insan organizmasında yüzde 80 civarında kullanılan çok önemli bir besin maddesidir. Yaşamın başlangıcından itibaren her yaş döneminde sağlık beslenmede çok önemli bir yere sahip olan sütün, içeriğindeki kalsiyumun, süt ve süt ürünleri olmadan alınması mümkün değildir" dedi.

Eğitim sonrasında Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş başta olmak üzere diğer kişiler süt içti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön