ÖSYM adayları uyardı

ÖSYM, kurum olarak yapılan tüm sınavlar için ilk başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi ücretsiz olarak verildiği belirterek adayların şifrenin kimseyle paylaşılmaması gerektiğini açıkladı

ÖSYM adayları uyardı

Şifrelerin geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulduğunu belirten ÖSYM, "İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir. Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır." açıklamasında bulundu.

ÖSYM adayların kendi internet erişim şifrelerini kişi ve kurumlarla paylaşması konusunda yazılı bir açıklama yaptı. 2013-ÖSYS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bazı basın-yayın organlarında, adayların tercih bilgilerinde kendi rızaları dışında değişiklik yapıldığına ve bu nedenle adayların istemedikleri programlara yerleşmesi nedeniyle mağduriyet oluştuğuna ilişkin iddiaların yer aldığı belirtilen açıklamada, "Bilindiği üzere tercihler tercih süresi içinde bir başvuru merkezi aracılığıyla veya internetten bireysel olarak aday tarafından yapılmaktadır. Adaylar bu yolla yaptıkları tercihlerini, daha sonra tercih süresi bitmeden TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri aday işlemleri sisteminden değiştirebilmektedir. Aday işlemleri sisteminde TC kimlik numarası ve şifre olmaksızın işlem yapılması mümkün değildir." denildi.

ŞİFRELER VE GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ KRİPTOLU

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlar için ilk başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi verildiği kaydedilen açıklamada, şifrelerin geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulduğu vurgulandı.

Adayın bu şifre ile yaptığı her işlem, kaydı silinemez ve değiştirilemez biçimde sistem tarafından saklandığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Şifreyi adaydan başkasının edinmesi, adayın kendisi tarafından başkaları ile paylaşılmadığı sürece şifreyi adaydan başkasının bilmesi, şifreyi değiştirebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle adaylar, edinilen şifrenin başkalarıyla paylaşılmaması, özenle saklanması konusunda ÖSYM tarafından sıklıkla ve önemle uyarılmaktadır. Adayların, başvuru ve kayıt işlemleri sırasında işlem doğrulamak, bilgilerine erişmek, vb gerekçelerle kendilerinden şifrelerinin talep edilmesi durumunda şifrelerini görevli de olsa bu kişilerle paylaşmaması gerekmektedir. Kurum ve kuruluşlar kendilerine başvuran adayların sonuç belgelerini teyit etmek için 23 Mayıs 2013'te hizmete giren 'Sınav Sonuç Belgesi Doğrulama Sistemi'ni kullanacaklardır. ÖSYM tarafından yapılan sınav ve yerleştirme işlemlerine ilişkin belgelerin doğrulama işlemi sonuç belgelerinin en alt kısmında yer alan 'Sonuç Belgesi Doğrulama Kodu' ve adayın TC kimlik numarası ile https://sonuc.osym.gov.tr/belgekontrol.aspx internet adresi üzerinden yapılabilmektedir. Adaylar, olumsuzluklarla karşılaşmamak için kendi kişisel internet erişim şifrelerini öğretmenleri, arkadaşları ve en yakınları dahil hiçbir kişi veya kurumla paylaşmamalıdır. Şifre paylaşımı nedeniyle oluşabilecek sonuçlardan adayın kendisi sorumludur."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
ya bi de öyle kriptolu böyle güvenli diye şekil yapıyolar şifrenin kendisi sensin ey ösym sen adama cevabı e-postayla yollarsan ne olacak nerde kaldı uzay merkezli güvenlik
Sana güvenmek zorunda bırakan coğrafi mahkumiyete lanet olsun!
Diğer Haberler