Otopside beynini almışlar

Almanya'da polis tarafından dövüldükten sonra hayatını kaybeden Türk genci Adem'le ilgili ikinci bir skandal daha ortaya çıktı. Adem'in Türk heyetinin de bulunması gereken otopsisinin sadece Alman doktorlar tarafından yapıldığı anlaşıldı. Sorun bununla da sınırlı değil. Hagen'de yapılan otopsinin ardından Adem Özdamar'ın beyninin de Almanya'da kaldığı anlaşıldı.

ALMAN POLİSİNİN DÖVDÜĞÜ ADEM'İN KOMADAKİ FOTOĞRAFLARI

İstanbul Adli Tıp Kurumu, Almanya'nın Hagen kentinde polis tarafından dövüldükten sonra komaya girerek hayatını kaybettiği ileri sürülen Türk genci Adem Özdamar'a yapılan otopsinin sonuçlarını Alman makamlardan istedi. Almanya'da yapılan otopsinin ön raporuna göre ‘künt beyin travması' sonucu öldüğü ileri sürülen Özdamar'ın beyni otopsi için incelenmek üzere alındığı için Türkiye'de adli tıp uzmanları Almanya'daki meslektaşlarının hazırladığı raporlar üzerinde sonuçlara varmaya çalışacak.

SONUCA VARILAMADI

Kokain kullandığı iddia edilen Özdamar'ın, karakolda çevreye saldırınca sedyeye bağlandığı, bu sırada komaya girdiği belirtilmiş, Özdamar'ın ailesi ise Adem'in vücudunda darp izleri olduğunu açıklayarak, polisin şiddete başvurduğunu öne sürmüştü. İstanbul'da yapılan otopside Özdamar'ın beyninin Almanya'daki otopside alındığı için sonuca varılamadı.

PROTOKOL UYGULANMADI

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, BM'in belirlediği Minesota Otopsi Protokolü'ne göre gözaltı ölümleri ve yargısız infaz gibi olayların ardından yapılan otopsilerde her iki taraftan da belirlenen kişilerin otopsiye katılması, alınacak örneklerin bu kişilerin gözlemleri altında alınması gerektiğini belirtiyor. Adem Özdamar'ın Samsun Bafra'da yaşayan amcası Ömer Özdamar, otopsiye sadece "Alman yetkililer katılmış. Bizden birini almamışlar" diyerek, tepki gösterdi.

KAFASINI DUVARA VURUP ÖLMESİ ZOR

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bu tip otopsilerde beynin tamamının alınarak incelenmesinin normal olduğunu belirterek, "Travmanın sonucu darbe mi? Bunun sonuçları beynin incelenmesi sonucu ortaya çıkar. Bir insanın kafasını duvara vurarak kendini öldürmeye çalışması çok zordur. Türk adli tıpçılar artık, yapılmış olan incelemenin sonuçlarını değerlendirecek. Her iki ülkeder taraflar Almanya'daki otopsiye katılabilseydi, kimsenin kafasında soru işaretleri kalmayacaktı" dedi. Fincancı, " Almanya'daki kolluk kuvvetleri tarafından şiddete maruz kaldığı iddia edildiğinden tarafsız inceleme olabilmesi için her iki tarafın otopsiye katılması gerekirdi" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler