Oyak Renault Genel Müdürlüğü'ne, ilk Türk

İSTANBUL (İHA) - 1 Nisan 2008 tarihi itibarıyla Renault Grubu Endüstriyel Sistem Performans Direktörü olacak Alain Gabillet'nin yerine Oyak Renault Genel Müdürlük görevine Tarık Tunalıoğlu getiriliyor.

Oyak Renault'nun ilk Türk Genel Müdürü olacak Tarık Tunalıoğlu, Renault Euromed Bölgesi Yönetim Komitesi üyeliği görevini de yürütecek.

Mühendis kökenli bir ailenin tek çocuğu olarak 1955 yılında İstanbul'da doğan Tarık Tunalıoğlu, 1974'te Saint Joseph Lisesi'ni bitirdikten sonra 1982 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl 1 Nisan tarihinde Oyak Renault'da Etüd Bürosu Mühendisi olarak işe başladı. 6 aylık fabrika stajı yaptı. Üretim bantlarında ve mekanik atölyelerinde işçi olarak çalıştı. Ürün mühendisliği ile ilgili görevinin değişik kademelerinde 1983'te yenilenen Renault 12, ve piyasaya çıkış tarihleri sırasıyla 1985'te Renault 9, 1987'de Renault 11, 1990'da Renault 21 modellerinin Türkiye şartlarına uyarlama ve yan sanayide parça yerlileştirilme konularındaki yoğun çalışmalarından sonra 1992'de Oyak Renault Ürün Mühendisliği Direktörlüğü'ne terfi ederek, bu görevi ilk defa bir Fransız meslektaşından devraldı.

O yıllarda Renault'nun üzerinde çalıştığı bir otomobil projesinin Fransa'da sürdürülen mühendislik çalışmalarına Oyak Renault adına katıldı.

Önceki projelerden edindiği tecrübesini 1995'te piyasaya çıkan Renault 19 modelinin ürün geliştirme çalışmalarına katılarak kullandı. 1996'da Proje Direktörü olarak daha sonra sadece Türkiye'de üretilecek olan Megane Wagon projesini yönetmek için Paris'e atandı. Megane Wagon sadece Türkiye'de üretilen ve yüksek adetlerle dünya pazarlarına ihraç edilen ilk Renault modeli oldu. Bu projeyle Renault ilk defa Fransa dışında bir ülkede yeni bir model üretti. Tunalıoğlu, 1998'de Türkiye'ye döndüğünde ürün, üretim, bakım ve yeni tesis konularındaki mühendislik çalışmalarının tümünü aynı çatı altında toplayan Teknik Direktörlüğü kurmakla görevlendirildi. Bu görevde 6 yıl boyunca Bursa fabrikasının kapasite artırımı ve yeni modellere hazırlık yatırımlarını yönetti. 2004 yılından bugüne Renault'nun İran Projesi Endüstriyel Direktörü olarak görev yapıyordu.

Evli ve 2 çocuk babası olan Tarık Tunalıoğlu, 26 senedir Renault için çalışıyor olup Fransızca ve İngilizce biliyor.